| adelutsa a întrebat:

Fratele meu a facut operatie de apendicita acu o saptamana jumatate cam asa iar acum este putin umflata si tare. Este ceva grav sau e normal? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie un eveniment normal sau sa se fi infectat plaga. Depinde de cat de umflata este, daca e rosie, calda, dureroasa. Ar trebui sa-l vada un chirurg cat mai repede, numai vazand si palpand poti sti daca este normal sau nu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde cum arata operatia:
E rosie, calda si doare la palpare? Sau doar e umflat si atat?
Are alte simptome, gen febra, dureri, etc?

kratos
| kratos a răspuns:

Este rau nu grav. Mergi de urgenta cu el la medicul chirurg ca nu este normala simptoma acea!

| eni a răspuns:

Nu e normal, du-l la medicul care l-a operat.

| antonia09 a răspuns:

Nu este normal sa fie umflata, mergi imediat la chirurg deoarece se poate agrava situatia. Multa sanatate si numai bine.

| denisa0906 a răspuns:

Pai nu e de bine at trebuii sa mergi cu el la medicul care l`o operat sa-i spui. dar poate ca e din vina lui depinde ce dieta are. ce mancastraight face nu are voie sa manance unele chestii dupa operatie vreo 1 saptamana 2 si eu is operata de apendicita sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Posibil o infecţie. Mergi de urgenţă să fie văzut şi instituirea unui tratament simptomatic.
Pa, pa.