| Roxanacrisan23 a întrebat:

Buna.
Hamsterii pot transmite boli in rândul oamenilor? (Boli zoonotice) vreau sa-i cumpăr copilului meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Da,chiar si boli sexualehee hee

| Floridori a răspuns:

Da, pot transmite.
Cel mai des, animalele transmit infectii parazitare, precum giardioza si este valabil si in cazul rozatoarelor.De asemenea, se intampla des ca animalul de companie sa transmita infectii cu stafilococ, streptococ si campilobacter.
In plus, rozatoarele, in mod special, pot transmite leptospiroza, salmoneloza sau bruceloza.

Dar, daca animalutul va fi ingrijit corespunzator si va fi dus la veterinar pentru ca acesta sa se asigure ca este totul in regula, desigur ca riscurile de a transmite astfel de infectii scad foarte mult, chiar se pot elimina in totalitate.