| Lette a întrebat:

Ieri am fost la padure si erau o gramada de tantari(fiind in apropierea unei balti). Dimineata,cand m-am trezit, am constatat aparitia a mai multor blande(basici rosii) in special pe spate si pe piept.Sigur,ele nu lispesc nici de pe brate sau picioare.Sunt sigura ca nu e de la tantari datorita faptului ca sunt una langa alta(pe spate) si ca sunt o multime.Problema este ca eu maine, luni, am o aniversare foarte importanta si imi cumparasem deja rochia special pentru ea(e cu spatele gol si se va vedea foarte urat).Ce remedii stiti ca sa nu mai am starea aia de mancarime? Ce as putea sa fac sa imi treaca? Credeti ca in 32 ore vor disparea?(sau macar sa nu mai fie asa vizibile) Va multumesc frumos si dau fundita, daca va ajuta cu ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Un1kuL a răspuns:

Iti spun sigur ce e din cauza tantarilor pentru ca si eu patesc asa cand ma inteapa tantarii.eu folosesc remedii naturale care elemina mancarimile iar blandele dispar in 6-10 ore.aceste remedii sunt ceapa, usturoiul, varza cruda si radacina de patrunjel.ar mai fi o solutie sa dai locul afectat cu spirt medicinal dar ustura un pic.totusi senzatia de mancarime inceteaza iar blandele dispar si ele. spec ca team putut ajuta

2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

... sau poti folosi Fenistil gel, de la farmacie.

| Un1kuL a răspuns:

Si inca ceva daca folosesti varza sau radacina de patrunjel, care sunt cele mai indicate pentru asa ceva tine cont ca trebuie bine maruntite si puse pe rana iar deasupra pui tifon.si stai asa cam jumatate de ora sau chiar o ora.si inainte de asta te speli cu apa si sapun