| Venus666 a întrebat:

Deci... cu o seara inainte am dormit la prietenul meu iar cand am venit acasa am observat ca pe spate mi-au iesit niste blande rosii mari si ma manaca rau, as vrea sa stiu daca poate fi altceva in afara de tantari pentru ca e imposibil acum iarna cred si purici nu are de unde sa aiba, va rog seriozitate dau funda multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alergie alimentara sau la detergentu/balsamul cu care fusesera spalate cearsafurile (probabil le-ati schimbat ca sa dormi tu si erau proaspat spalate).

| darrio2007 a răspuns:

Poate fi si de la perna pe care ai dormit. Poate esti alergic la ceva din perna.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai mancat ceva si nu ti-a priit? E posibil sa fi facut o alegie la un aliment.
Exista la farmacie o crema speciala mentolata pentru asa ceva. PUNE pe cineva sa te dea pe spate si NU te scarpina.

| Empathizer a răspuns:

Daca excluzi insectele, probabil ca ai facut o alergie/dermita de contact. Poate fi de la detergentul cu care erau spalate asternuturile, de la o mancare sau bautura pe care ai consumat-o, sau de la altceva cu care ai venit in contact. Ia o pastila de Claritine, e un antialergic care se elibereaza fara prescriptie medicala, si foloseste mixtura mentolata local, pe blandele alea.
Daca simptomele persista si maine, sau daca se agraveaza oricand intre timp, mergi la medic. Daca ti se umfla ochii, gura sau daca ragusesti, suna imediat la 112.

| EaEmma a răspuns:

Foloseste mixtura mentolata pentru mancarime... daca ai *BLANDE*, sunt numai de la vreo mancare.

| agathapurple a răspuns:

Depinde cu ce ai fost imbracata, poate haina respectiva nu a fost clatita calumea, poate fi reactie alergica la lenjeria de pat: material, detergent, neschimbata la timp, alergie la ceva ce ai mancat (desi slabe sanse sa paara doar pe spate), la apa etc.

| Adha a răspuns:

Nu te scarpina, este o crema la farmacie! dar fa-i o vizita medicului urgent!