| marioneta a întrebat:

imi puteti zice si mie ceva cura de slabire care sa dea si roade? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea0612 a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa renunti la : Fast-Food,Prajeli,Mezeluri,cartofi (prajiti,piure),Carne de porc (in general cea grasa) si pielita de la pui,pateuri,sosuri,margarina,unt,zahar,faina alba,paine,uleiuri incalzite, astea sunt o parte din ele.
Daca nu poti renunta definitiv la ele,ar trebui sa le consumi moderat.
Poti manca: lactate degresate sau semidegresate,peste,ciorbe supe etc,legume si fructe,salate, oua, cereale integrale fara zahar(le gasesti in magazine de la firma sanovita), carne slaba, seminte nuci alune arahide etc, ciocolata neagra, si sunt mai multe.
De pe la 18-19 nu mai manca deloc.Ar fi bine daca ai putea inlocui dulciurile cu fructe, dar nici fructele nu trebuie consumate in exces fiindca contin fructoza care este ca si zaharul.Si dulciuri manancale la gustari, nu imediat dupa masa sau in timpul mesei.Citeste bine etichetele cand cumperi ceva.
Ceva care te-ar putea ajuta : Pe etichetele produselor alimentare, zaharul mai e trecut sub forma : miere,glucoza,sucroza,maltoza, dextroza, melasa, sirop de porumb artar, suc concentrat, indulcitori naturali. Cele mai rele zaharuri sunt zaharoza si siropul de glucoza-fructoza.
Iti poti face un program de masa (eu asa fac: mic dejun=6 pentru ca dupa aia trebuie sa ma duc la scoala, gustare=10-11, pranz=14, cina=18)
Bea 1-2 l de apa pe zi.Nu bea apa sau altceva in timp/imediat dupa ce mananci.
Nu manca cartofi cu carne sau cu altceva.
Mesteca bine mancarea si nu te grabi,nu umple farfuria sa te saturi.
PS: poti face o lista cu ce trebuie sa mananci, si ce nu trebuie. O lista cu ce ai mancat intr-o zi (ex: luni-cereale integrale fara zahar+lapte degresat, supa de rosii, etc; marti-...; miercuri-...)
Poti sa iei de la farmacie ceai verde, este foarte bun, eu am o luna de cand il beau, de 2 ori pe zi, si am slabit 4 kg.
Ca sa slabesti nu trebuie sa tii un regim, dieta, etc fiindca dupa ce o sa incepi sa mananci ca inainte, poti lua de 2 ori mai mult in greutate.Cel mai bine ar fi sa incepi sa mananci sanatos, dar din cand in cand poti sa te mai si rasfeti cu o prajitura, inghetata, etc...
Eu am ales sa mananc sanatos (de prin iunie) si pana acum am slabit vizibil. Nu am de gand sa ma opresc din a manca sanatos, pentru ca este cel mai bine pentru sanatatea mea, si ma simt foarte bine asa.
Mult noroc in a slabi!

2 răspunsuri:
| DedeeAndreea a răspuns:

Buna! Uite o dieta care te-ar putea ajuta: Mic dejun:

1/2 l apa plata
o cana cacao cu miere
cu 15 minute inainte sau cu 1 ora dupa mic dejun – se consuma suc proaspat stors dintr-un grepfruit sau o portocala

Peste 2 ore

200 gr peste slab si 300 gr legume gatite la abur, cu 2 lingurite ceai de ulei masline, se pipereaza dupa gust si se stropeste cu suc de lamaie

In jur de ora 14

1 pahar de iaurt natural cu 1 lingurita de miere
se pot adauga 125 gr de mure sau cateva fructe uscate inmuiate inainte in apa (stafide, prune uscate, caise uscate)

In jur de ora 16

1/4 l apa cu suc de la o lamaie si 1 lingurita de miere

In jur de ora 19

supa/bulion de legume

Inainte de culcare

1 pahar de iaurt natural cu 1 lingurita de miere
se pot adauga 125 gr de mure sau cateva fructe uscate inmuiate inainte in apa (stafide, prune uscate, caise uscate)

| oNNeRuNN a răspuns:

Sport in fiecare dimineata si sa mananci legume fundita?big grin