| scx a întrebat:

Intre varsta de 8-10 ani nu mai stiu exact am avut o operatie de hernie, cu care am fost.Acum am 16 si fac sala. Exista vreun risc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca ai avut hernie, banuiesc inghinala, tu nu precizezi, inseama ca, ai o predispozitie pentru asa ceva si nu cred ca, este cazul sa ridici greutati, insa poti face miscare, inot, ceva sport la sala, mers pe bicicleta.
Sa stii ca, hernia poate sa reapara si singurul mod de rezolvare este chirurgical, asa ca, nu este cazul sa faci efort sustinut pentru ca, tesutul care acopere intestinele, nu este asa de rezistent si atunci, la efort, se rupe acest tesut si permite aparitia herniei.
Un gand bun si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija ce fel de exercitii faci, sportul este sanatos, incearca sa nu te fortezi cu spatele si abdomenul, de fapt nu te forta deloc, multa bafta!

| scx explică:

Cum vrei sa faci sala daca nu te fortezi?straight face