| DLeonard a întrebat:

Daca am operatie de hernie de vreo 8 ani ma pot duce la sala? Poate recidiva rana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa primesti aprobarea de la un medic de specialitate.Nu risca, este sanatatea ta.

| R100 a răspuns:

Perioada stric de recuperare si cicatrizare perfecta este de 6 luni, in care nu ai ABSOLUT deloc voie sa faci efort pentru a nu se rupe. Dupa aceasta perioada nu mai exista contraindicatii ulterioare. Dar bine ar fi sa ai grija si sa observii imediat starea ta, daca te doare, daca simti ceva, orice ar fi bine sa nu mai mergi. Dar dupa atata timp, poti face linistit/a efort cu " bun simt ". Ai grija

| DLeonard explică (pentru R100):

Nu ridic peste limite si nu au aparut dureri pana acum decat odata cand lucram la abdomen cu prea mult. Ma duc zilnic si lucrez diferite grupe de muschi.

| R100 a răspuns (pentru DLeonard):

Atunci e f bine

| Felys a răspuns:

Eu am o astfel de operatie de 8 luni,parerea mea e ca nu e bine sa mai faci nicidata excese,oricand poti face o alta hernie la alta vertebra, cine are deja un disc scos, e oricand posibil sa recidiveze, asa ca las-o naibii de sala, ai grija sa nu mai ajungi iar pe masa de operatie

| DLeonard explică (pentru Felys):

Am avut hernie inghinala nu de disc.

| Felys a răspuns (pentru DLeonard):

Nu ai fost explicit,in cazul asta nu ma pot pronunta,dar stii ca sala, ridicatul greutatilor nu face bine nici la coloana, si nu uita ca nimeni nu intinereste, orice sportiv este afectat de hernia de disc, asa ca....nu face excese