| yellowalien a întrebat:

Intrebare pentru posesorii de caini happy
O prietena are o catelusa (pekinez) in varsta de aproximativ 4 ani. De la o vreme (prima data s-a intamplat acum 2 saptamani) catelul a inceput sa faca niste crize ciudate. Totul incepe brusc: cade, are spasme musculare puternice, pare sa nu recunoasca pe nimeni, pur si simplu priveste in gol, are spume la gura, face pe ea... Dupa ce isi revine pare sa fie ok, insa crizele se repeta la aproximativ 6 ore. Personal cred ca e epilepsie. Alte pareri?
Daca s-a mai confruntat cineva cu asta ceva, va rog mult sa-mi spuneti ce ati facut!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex0110 a răspuns:

Este sigur epilepsie. Este foarte riscanta. Trebuie dus urgent la medicul veterinar. Factorii care cresc riscul de a face epilepsie sunt urmatorii:
- o rana serioasa la cap (o fractura a unui os al craniului sau o leziune in profunzimea creierului) cu pierderea cunostintei sau amnezie pentru mai mult de 24 de ore – cu cat leziunea este mai grava, cu atat mai mare este riscul de aparitie a epilepsiei posttraumatice;
- o lovitura sau boli care au afectat vasele de sange din creier;
- tumorile cerebrale;
- infectii ale sistemului nervos central, cum ar fi encefalita sau meningita;
- intoxicatii voluntare sau involuntare cu plumb, cu alte toxice sau fum;
- probleme de dezvoltare a creierului inainte de nastere;
- consumul de alcool sau droguri pe o perioada lunga;
- convulsiile febrile in copilarie;
- boala Alzheimer.
Insa epilepsia se poate dezvolta chiar daca o persoana nu prezinta niciunul dintre factorii de risc enumerati mai sus.
Din pacate, la caini nu stiu nici un remediu. Singuril care poate sa-l ajute e veterinarul. Pana atunci sa incerce sa nu-l bruste, imbranceasca, sa-i faca frig, sa-l sperie (cel mai important), sau sa tipe, sa vorbeasca tare, sa fie liniste, dar se poate, chiar daca respecta aceste lucruri, sa apara epilepsia. Nu prea se poate controla epilepsia si e un caz grav de boala!

1 răspuns:
| Adrianos112 a răspuns:

Daca are spume la gura se poate sa fi turbat duo la un veterinar sa vada ce se intampla.
funda