| BelehuzCorneliaAlexandra a întrebat:

Buna la toata lumea.Am o mica problema si poate ma puteti ajuta fetelor big grin am scapat in sfarsit de toate cosurile insa mi-au ramas cateva pete rosiatice nu multe..si am inteles ca se foloseste o crema regeneratoare sau ceva de genu. daca stiti ce anume as putea folosi sau care ati folosit v-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune ce anume sa folosesc ca sa scap de petele astea..la farmacie am intrebat si habar nu aveau..sunt sigura ca multe dintre voi ati folosit..help me pls.dau fundita pentru ce-l mai ajutator raspunskiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la farmacie pentru a cere cremă pentru repararea dermului, cremă pe bază de aloe-vera/alantoină/vitamina A-E/etc., vor trece cu timpul, trebuie să ai răbdare.
Pa, pa.

| fundrive78 a răspuns:

Incerca sa nu folosesti machiaj pana iti trec petele acelea, pielea trebuie lasata sa respire ca sa se refaca. Spala fata cu apa calduta pentru a deschide porii si cu sapun facial de la Herbagen, e f bun http://www.sfatulmedicului.ro/......enmar-3516 asa arata dar e mai ieftin daca il iei din kaufland e in jur de 12 lei, apoi dupa ce clatesti bine, din abundenta cu apa calduta tamponezi, nu stergi, cu un prosop moale, absorbant si apoi cu un tampon de vata sau compresa sterila aplici pe locurile cu probleme ceai caldut de musetel facut din o lingura de flori la 250 ml apa, fiert la foc mic aproximativ 10 minute dupa care lasat acoperit inca 15, poti chiar lasa pe locul espectiv compresa cateva minute 5-10 minute (asta calmeaza foarte mult tenul si il linisteste). Dupa indepartarea completa a compreselor pielea nu trebuie stearsa, o lasi sa se usuce singura si apoi aplici pe locul respectiv, masand usor crema de galbene (Cicatrizanta, antiinflamatoare, nutritiva, bactericida, antiseptica, emolienta, activeaza circulatia sanguina, deci reface tesutul/pielea) o poti folosi pe toata fata face minuni si pentru cearcane si zona ochilor si mai ales pentru buze (nu se mai exfoliaza si capata un aspect sanatos/ complet hidratate). E bine ca procedeul asta sa il faci seara inainte de culcare sa dai timp tenului sa se refaca sau cel putin cu 2 ore inainte de a iesi afara (sa aiba timp porii sa se inchida si tenului sa se mai desensibilizeze). Crema sau unguentul de galbenele il poti gasi peste tot la farmacii, plafare, market-uri si nu este nici scump. Arata cam asa http://www.leacul.ro/......4010.html. Toata treaba dureaza cam o luna, este stiut faptul ca tesutului epitelial ii sunt necesare in jur de 28 de zile pentru a se reinoi :) Spor si sa auzim de bine!

| MissVanity a răspuns:

Si eu am incercat o multime de creme dar fara efect, in schimb ma ajuta o metoda naturala, infuziile cu ceai de musatel.Incearca si tu!
Mult succes!;*

| SnmNitro a răspuns:

Cum ai scapat de ele?