| RaSpUnS.pT.vOi a întrebat:

Buna la toata lumea!
Daca o persoana are epilepsie, si-a facut un tomograf, iar pe langa rezultat i s-a spus ca trebuie sa faca un "IRM", ce inseamna acest termen si cat costa?
Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

IRM-imagistica prin rezonanta magnetica.Scanarea corpului prin introducerea sa in interiorul unui magnet.Pretul variaza intre500 si 700 roni.Depinde de centrul medical in care mergi sa faci aceasta investigatie.

2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Imagistica prin rezonanta magnetica = IRM; un fel de fotografie la interior feliuta cu feliuta. Te mai intrebi de cost? Poate sa fie gratis, depinde.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)