| AMC2551 a întrebat:

Buna,

Ma confrunt cu o problema de câteva luni, si mai exact o oboseala cronica de la trezire si pana la culcare. N-am cel mai bun somn, nu pot sa dorm fără pastile ( din alea pe rețeta), dar dorm 6-8 pe noapte si ma pun la somn la 21; 00-22:00 in fiecare seara. Dacă nu iau nimic de somn adorm după câteva ore de stat in întuneric si/sau ma trezesc de câteva ori pe noapte, si sunt si mai obosita atunci.

*Am fost la doctori, am făcut analize, iau suplimente cu vitamine, fier, vit D si mănânc sănătos si am un stil de viața activ.

Lucrez mult in fata calculatorului si pe la prânz am mereu ochii foarte roșii si abia dacă-i pot tine deschiși, si ma simt mereu foarte obosita.

Cunoaște cineva o metoda prin care sa scap de oboseala asta si sa dorm mai bine? Poate am omis eu vreo modalitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este oboseala "intelectuala" din cauza orelor prea lungi, petrecute in fata ecranului computerului.
Ti-as recomanda si niste analize hormonale, in special o ecografie de tiroida.

4 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Nu am gasit inca o rezolvare, s-a discutat asta in ultimele doua zile pe aici pe TPU.
O fi de vina serviciul tau? sau poate te framanta ceva?

| LaviniuA a răspuns:

Schimba salteaua si perna. Sunt magazine in care poti proba ambele.
Poti sa mai incerci sa meditezi. Poate sunt grupuri in orasul tau. Daca nu meditezi starea psihica a zilei continua pe parcursul noptii si mintea nu se linisteste cu adevarat nici in somn.

| Korkodeln a răspuns:

Testeaza-te de apnee.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Probabil că statul multe ore în fața calculatorului nu îți face bine la ochi. Îți recomand să încerci muzica terapeutică pentru somn. O găsești pe You tube.