| anonim_4396 a întrebat:

Ma doare buza de sus doar intr-un loc, e de parca as avea o vanataie adica cam aceeasi durere dar nu e nimic vizibil pe buza. Parca e foarte putin umflata (toata buza) dar nu stiu sigur. Ma doare doar cand atind. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Așa se întâmplă când mâncăm cu mâinile nespălate, sau am consumat un aliment purtător de infecție.
Rareori poate fi o alergie la o substanță alimentară.
Tu deci trebuie să știi ce ai consumat mai înainte de a descoperi buza umflata, cu cel mult 24 ore.
Îți va trece în cel mult 2 zile, fie că este o infecție din lipsa igienei, fie că este alergie la un aliment sau substanța chimică din acesta (dacă nu-l vei mai consuma).
Dacă ar fi fost herpes, acesta s-ar manifesta ca o plagă; pe piele ar fi apărut o rană.
Sfatul meu este să mergi la farmacie. După câteva întrebări ori îți va da un medicament, ori te va trimite la medic.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Ar putea fi o reactie alergica. Daca ai avea simptome ca si: se umfla limba sau gatul sau amandoua, te doare burta ca si cand ar te-a lovit cineva cu o piatra, ar fi un soc anafilactic ar trebui sa chemi ambulanta neaparat, fiindca poate fi fatal!

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Sau ar putea fi doar un herpes.