| RoseOfTheFire a întrebat:

Buna ma puteti lamuri si pe mine cu o problema vreau sa spun am auzit ca daca faci RMN si ai tija poate sa o scoata afara magnetii aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai orice dispozitiv metalic (tija, suruburi, pivoti sau plombe metalice) NU ai voie sa faci RMN. Campul magnetic extrem de puternic va smulge corpurile metalice distrugand tesuturile. Practic pacientul va muri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se face R.M.N. pe zona unde se află un corp metalic. Trebuie adus la cunoștință medicului curant care vrea să faci această examinare.
Pa, pa.

| legendarul a răspuns:

Nu ai voie sa faci RMN daca ai orice fel fel de corp metalic

| hobber a răspuns:

Intr-adevar, RMN-ul are si anumite restrictii si trebuie sa declari clar toate problemele pe care este posibil sa le ai in chestionar.