| cosmin23a a întrebat:

maine ma operez se apendicita si mi-e cam frica, daca vreti sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kassandra1408 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica. E o operatie foarte comuna si usoara. Riscurile sunt minime. Sa fii dragut cu asistentele si cu doctorii cat stai in spital, si spune-le sa foloseasca o doza sanatoasa de anestezic- te vei trezi f ametit si dezorientat dar nu vei simti niciun fel de durere.
Mare grija cu efortul fizic dupa operatie - si trebuie sa ai grija si de pansamente sa nu faci vreo infectie.
Dypa, cand ai cicatricea gata formata, foloseste Mibazon ca sa o faci mai mica si sa eviti alte probleme.
Ne auzim cand iesi din operatie! Sanatate multa

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

E absolut normal sa-ti fie frica, pentru ca NU STII cum este si ce o sa se intample. Daca ai sti, nu te-ai mai teme deloc. Si senzatia asta de teama, de 'nod in gat' la mine a durat fix pana mi-a facut anestezia (nu totala, ci rahi-anestezie, adica de la gat in jos). Dupa aia spuneam bancuri cu asistentele si faceam misto de chelia chirurgului, chiar in timp ce ala ma opera, parca as fi fost matol! Atentie, dupa ce se termina operatia sa nu faci miscari bruste din cap, pentru ca risti sa ai dureri destul de neplacute cand trece efectul anesteziei. In rest, iti vor da destule indicatii medicul si asistentele, numai sa te tii de ele (ceva regim - nu cine stie ce, evitarea efortului fizic - asta chiar trebuie respectata etc.) Atitudinea conteaza cel mai mult. Daca te convingi pe tine insuti ca nu e nimic grav, ca nu esti nici primul si nici ultimul care este supus unei astfel de interventii (banala de altfel) ai sa-i convingi si pe cei din jur ca ai curaj. Sanatate si sa-mi spui cum a fost!

| meriiAmber a răspuns:

Hei,sa nu-ti fie frica.Si eu am facut operatia acum vreo 3 luni.Nu mi s-a intamplat nimic.Acum depinde si de personalitatea fiecaruia.Stiu ca te doare foarte tare dupa ce te trezesti din anestezie, eu una am avut dureri nesuportabile.O sa-ti faca o anestezie totala sau doar partea de jos a corpului.Nu o sa simti absolut nimic, crede-ma. Restul o sa-ti mai spuna si doctorul, despre alimentatie si altele.Succes si incaodata sa nu-ti fie frica, nu a murit nimeni din cauza unei operatii de apendicita :*

| InnocentSmilex a răspuns:

Asa eram si eu cand am facut`o prima data. Nu`ti fie frica :* Nu o sa simti nimic. Pe mine m`au tinut asistentele de vorba laughing. Cred ca nici un minut n`a durat si am adormit :*. O sa se termine foarte repede. Dupa operatie o sa-ti zica doctorul ce ar trebui sa mananci si altele big grin. Nu te ingrijora!

Sanatate multa! :*