| SheloveParis a întrebat:

maine trebuie sa-i fac o injectie mamei ( ia niste vitamine) pentru ca tata maine nu e acasa ( el i le facea de obicei ) + ca nu are nici o specializare doar ce a invatat de la mama lui cat de cat, imi puteti da ceva sfaturi cum ar trebui sa i-o fac? Vreau sa precizez ca am 15 ani, iar injectia se face intramuscular. Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Intramuscular nu e mare problema, era mai complicat si mai periculos daca trebuia sa ii administrezi intravenos vitaminele acelea. Cel mai bine ar fi sa ai in cercul de prieteni ai parintilor tai o asistenta medicala, dar daca nu se poate si trebuie musai sa i-o faci tu, atunci banuiesc ca ai vazut la tatal tau tehnica si ai putea sa incerci. Daca ii faci injectia in muschiul deltoid, atunci trebuie sa-ti amintesti cum iti faceau tie asistentele vaccinul antigripal. Vei dezinfecta zona cu vata imbibata in spirt, apoi vei introduce seringa cu o miscare usoara, dar ferma si sigura in muschi(nu te gandesti si te razgandesti), apesi usor pe piston pentru a lasa substanta sa intre si apoi plasezi o alta bucata de vata imbibata cu spirt in apropierea acului si imediat ce l-ai scos(tot asa, ferm si sigur), acoperi cu vata cu spirt. Roag-o si pe mama ta sa te indrume, sa-ti explice ce anume trebuie sa faci.
Daca ii administrezi intrafesier, atunci imparte imaginar fesa dreapta in 4 cadrane, asemenea ceasului. Injectia i-o vei face in dreptul "orelor" 12-3, respectiv 9-12 in fesa stanga. Modul este acelasi.
Daca mai ai intrebari lasa un pm.

2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ah, si ai grija pe cat posibil sa nu ramana aer in seringa, pe langa substanta injectabila din ea, toate instrumentele folosite sa fie sterile. Stai linistita ca daca tii cont de asta nu are ce sa se intample. Sunt atatia oameni care isi fac zilnic, singuri, injectii cu insulina. Multa bafta, ai sa te descurci! happy

| dannyel86 a răspuns:

Cheama pe altcineva care se pricepe cat de cat, daca nu aveti vreo asistenta prin vecini. Nu incerca singur, pentru ca pot aparea riscuri pe care nu vi le doriti.