| Vichtory a întrebat:

Buna( Mi-a iesit la buza o infectie dupa ce am baut dintr-o sticla cu o colega. Ce pot sa fac ca sa o astup si ca sa-mi treaca mai repede(((((? Help mee(((((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

AM auzi ca cele de mai jos usuca herpesul si curata locul afectat ( Aciclovir, Betadine, Baneocin, etc. )" MAi multe gasesti la google "Herpesul bucal - cauzele aparitiei, tratament si sfaturi". Eu zic sa lasi sa treaca de la sine, oricum nu trece cand vrei tu oricat ti-ai dori. Eu chiar ma confrunt cu o rană la buza inferioară, asta pentru că nu mi-am vazut de treabă si mi-am smuls singura o pieliță uscată! Mi s-a intărit locul tare-tare apoi mi-a aparut o bașicuță albă si aia e tot timpul spartă că nu pot sta fara sa-mi umezesc buzele, nu mă suport.Seara inainte de culcare pudrez rana cu SAPROMED si chiar imi ajuta.

| ReapR a răspuns:

Intreab-o pe mama ta poate ea stie.

| AmD a răspuns:

Poate stie mama ta ce sa faci...intreaba-o!

| iLi3 a răspuns:

Ai grija poate fata are vreo boala infectioasa care a luat-o pe cale sexuala.
Sau poate avea gherper la buze si ai luat si tu infectia. Este asemanatoare cu cea ce se transmite prin cale sexuala, dar e diferita. Eu am avut asemenea infectie, poate aparea atit direct cit si indirect. Poate fi de la fructe nespalate mainile murdare. Foloseste unguentul Gherpevir. Dar consulta si medicul si spune-i mamei numaidecit!

| Llovee_Roxanaa_1993 a răspuns:

Si eu am avut asa ceva... daca te duci la farmacie si ceri crema pentru. asa ceva iti da, dupa cum ti-am zis si eu am avut si am cumparat de la farmacie : nu stiu daca te-a ajutat raspunsul meu dar... na'p tongue