| Cristy200 a întrebat:

Buna,
Mi-a intrat o aschie/spin in talpa piciorului.
Vreo modalitate de a o scoate sau a face ceva in legatura cu asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MysticWayz a răspuns:

Prima data spala-te pe maini si spala si talpa piciorului sa nu se infecteze. Daca capatul aschiei este expus incearca sa o scoti cu o penseta. Daca aschia este sub piele inteapa pielea cu acul, incercand sa scoti aschia la suprafata, ca sa poti sa o iei cu penseta. Strapungerea acului sa fie in sens invers a aschiei de la varful introdus la calea de iesire.
Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| CeVreauEu a răspuns:

Ai grijaaa! Trebuie sa o scoti cat mai repede cu o penseta! Da-te cu o crema buna dupa. E destul de periculos sa nu te infectezi asa ca scoate-o cat de repede potihappy Bafta, pup

| CeVreauEu a răspuns:

E bun. Daca raspunsul meu nu e folositor atunci bravo, am avut si eu aschie si stiu cum e. Ma mai si chinui ca o desteapta sa-ti scriu laughing mersi oricumoh go on

| ArcAnna a răspuns:

Cu varful unui ac.sau daca ai rabdare iese singur desi nu e indicat sa fie lasat acolo

| JahBless a răspuns:

Incearca cu o banda izolatoare sau scoci dar care sa lipeasca fffff bine.iti pui o fasie si dezlipesti inceeet.ar trebui sa iasa.ai grija sa dezlipesti in sensul corect.adica inversul directie in care ti-a intrat.

| maimutika14 a răspuns:

Si eu am patit asta si cred ca singurul mod prin care o/il poti scoate este cu ceva ascuti si subtire...incearca cu un ac, dar vezi ca dooare destul de rau mai ales daca aschia/spinul e bagat/a adanc in piele

| Dainel a răspuns:

Scoate-o cu o penseta happywinking

| ZzDeeea a răspuns:

Pai o sa iasa singurawinking

| deyadeea11 a răspuns:

Naspa... mie mi-a intrat un ciob in calcai in carne