| BomBonnicaAle a întrebat:

Buna mi-ati putea spune ceva dieta de slabit pe care ati incercat-o si voi si sa functioneze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Eu am slabit 18 kg mancand de toate.

M-am axat pe alimente neprocesate si am consumat cam 2500 kcal pe zi.

E ok sa mananci si paste, cartofi, etc. ( sa le elimini e alt SFAT TAMPIT ), dar sa le mananci dupa antrenament ( sau inainte ), atat. In restul zilei tii carbohidratii si grasimile la minim.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara dulciuri, fara prajeli, fara paine, paste, cartofi, sucuri.

mancat la ore fixe, nimic dupa ora 6 seara

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntserios):

"nimic dupa ora 6 seara", unul din cele mai stupide sfaturi

dar ce sfaturi bine sa dea cineva care e anti-suplimente...

mai documenteaza-te :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

citez : " Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X""

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| BomBonnicaAle explică (pentru bursuc001):

Am 1,73 si 64 kg 15 ani

| bursuc001 a răspuns (pentru BomBonnicaAle):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai doar cu 1 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 1-2 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

| Lavi2002 a răspuns:

Dieta care ti-o zic functioneaza se numeste Dukan cauta pe net despre ea!
Slabesti foarte mult doar in 2 saptamani

| MatzaNeagra a răspuns (pentru Lavi2002):

Si eu am tinut dukan. am slabit 20kg intr'o luna dar am facut gastrita. daca totusi vei tine regimul asta sa faci si efort fizic in paralel si sa iei multe vitamine in special magneziu, calciu si vit.C