| abcdefgh a întrebat:

Mi au iesit 2 cosuri fff urate(unul langa ochi si unul in frunte). Nu stiu cum sa scapt de ele pentru ca peste 3 zile am petrecerea de sf de an si nu vreau sa ma duc cu montii aia pe fata.Mama zice sa i storc pentru ca sunt plini dar imi e teama sa nu se faca mai urati.Ma puteti ajuta cu niste remedii naturale (pentru ca parintii nu vor sa imi ia creme sau >altele-ex. Zineriyt)? App.Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Trebuie sa te dai cu ceva.mai ales daca iti apar fregvent.Eu am o crema de la avon(clearskin profesional) si este destul de buna adica nu lasa cosurile sa se mareasca ci le distruge pot spune ca peste noapte sau in 2 zilehee hee. Desigur tie iti trebuie o solutie urgenta... daca as fi in locul tau le-as stoarce(mai ales daca sunt albe)as lasa sa curga din ele acel lichid dupa care m-as da cu o crema pentru cosuri, daca nu ai nu te da cu nimic ci doar inainte de a merge la petrecere aranjeaza-te da-te cu fond de ten si gata nu o sa se mai observe asa tare.In plus te poti machia frumos la ochi sau oricum iti vrei lua haine frumoase care vor distrage atentia d ela acele doua cosuri stai linistita.Bafta si distractie placutahappy

3 răspunsuri:
| ThePunisher a răspuns:

Eu cand am avut probleme cu acneea, Zinerith a fost cel mai bun remediu. Totusi ca remediu naturist, (desi o sa sune destul de ciudat) te clatesti pe fata cu apa rece, apoi iti dai cu tarate (coji de boabe de orz, ovaz sau ce naiba or mai contine), le lasi vreo 2 minute, si apoi iarasi te clatesti. Faci asta dimineata si seara. Eu nu stiu cat de eficienta e metoda, pentru ca nu m-am tinut de ea, si am ajuns la Zinerith. Mult succes si petrecere frumoasa!

| Niko345 a răspuns:

SaL! aM avut si eu niste cosuri! si folosesc zilnik GARNIER sau daca ceva mai grav acid SALICIC-RPN 2%!laughing
SUCCES!

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Nu e bine sa spargi coșurile, o parte din infecție o sa ajungă in sânge iar in zona respectiva o sa iți apară mai multe coșuri.

La mine când mai apare așa cate un cos mare, folosesc ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.

E foarte eficient, trebuie sa pui pe un bețișor de ureche 2-3 picături si apoi dai pe cos.
La mine coșul se usucă foarte repede si apoi dispare complet.
Iți recomand cu încredere daca iți mai apar alte coșuri.