| anonim_4396 a întrebat:

Buna mi-e foarte rusine sa-mi spun problema dar chiar am nevoie de sfaturistraight face
am observat ca am oua (lindeni) de paduchicrying si folosesc o solutie de par incepand de azi se numeste parasidoze parca. ouale nu se vad bine si mama nu le poate lua.am mai avut o data paduchi si erau mai multe oua am folosit pedex si petrol acum doar parasiduze... oare e bun? mai dati-mi cevva sfaturi va rog nu stiu din ce cauza am luat si vreau sa aflu dar nu gasesc care e problema si e naspa acum a2a oaracrying plz help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Vezi aici cateva sfaturi care iti vor fi utile http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-cum-scapam-de-paduchi

caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy pai daca sunt oua de paduchi, nu trebuie decat sa ti le scoata mama ta, altfel nu scapi de ele, si daca mai sunt si vii, vezi sa nu se inmulteasca, date cu gaz, si piaptanate cu un piaptan des, de care au tiganii, mama ta stie de care, poti incerca orice, fara ajutorul mamei nu vei scapa, trebuiesc scoase, mai poti adauga un pic de sare in gaz, apoi sa te ungi cu el si sa stai o ora-doua, apoi o pui la treaba pe mami /sora ta

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy