Întrebare recomandată | Ingridd22 a întrebat:

Mi s-a infectat un ochi si doctorita mi-a dat sa fac gentamicina. Doare? Si mi-a dat niste picaturi VIGAMOX. Ustura cand mi le pun in ochi ( ma doare ochiul ff tare ) Fundaaa! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Tine-te de tratament și te vei face bine!
Sănătate!
Gentamicina doare al dracului!

| facepalmlol a răspuns:

Pai orice injectie doare, dar conteaza si cum ti-o face asistenta, daca are mana usoara.
Urmeaza-ti tratamentul si sper sa te faci bine!

| Ingridd22 explică (pentru facepalmlol):

Multumesc! :*. Si eu sper.

| MEIALI a răspuns:

Nu imi mai amintesc de unde stiu dar cred ca doare. Insa nu trebuie sa te sperii, gandeste-te ca e doar o simpla injectie, nici mie nnu imi plac injectiile dar am facut multe.Iti recomand sa te uiti la altceva si sanumeri in gand. Cat despre picaturi, da ustura, eu am ochelari si mereu cand ime schimb lentila trebuie sa imi pun in ambii ochi.

| Rëndark a răspuns:

O mica intepatura ca orice injectie. Nu-s dureroase ca alea de moldamin sau penicilina.

| Ingridd22 explică (pentru Rëndark):

Pe o scara de la 1-10 cat de tare doare?

| marcous a răspuns (pentru Ingridd22):

Pe o scara de la 1-10 a durerilor suportate de mine, gentamicina in fund e undeva la 7. Penicilina in schimb se duce lejer la 9-9, 50 laughing

| Ingridd22 explică (pentru marcous):

7? :O. Vai doamnee. Am fobie la injectii. Ca sa-i zic asa. Nu stiu ce ma fac I don't want to see

| marcous a răspuns (pentru Ingridd22):

Poti sa te internezi in spital si medicii iti vor administra antibioticul intravenos, printr-o branula. Nici macar nu doare (doar cand iti monteaza si cand iti scoate branula, dar oricum e o durere mult mai umana).

| tudorviorel a răspuns:

Gentamicina este unul dintre cele mai tari antibiotice, durerea unei injectii vine de la asistenta care te inteapa. daca gasesti o asistenta priceputa nu vei simti decit o ciupitura, dar orcear fi urmeaza tratamentul.vederea este mai importanta decit durerea

| facepalmlol a răspuns (pentru tudorviorel):

Daca gentamicina e asa, atunci penicilina cum mai e?

| Alexandra58 a răspuns:

La inceput tu nu trebuie sa clipesti cand iti pui picaturile fiindca si eu am avut si ai posibilitatea ca muschiul ochiului sa se imobilizeze(nu se mai poate misca). Dupa care stai cu ochii inchisi putin pentru a nu te durea. Stiu cum e, am avut si eu. Vezi ca daca nu respecti ce ti-am spus mai sus o sa te usture.

| mogwtz a răspuns:

Din cate stiu eu pikaturile de ochi nu ustura cine siar mai baga daca ar ustura

| Ingridd22 explică (pentru mogwtz):

Nu stiu dar mi-e ff frica straight face

| Alexandru_Cocean_1989 a răspuns:

Nu mai purta lentile si curatale mereu dupa ce le folosesti sau inainte

| Zazuku_Singuraticul_1986 a răspuns:

Te cred ca doare si eu avut un o infectie la ochi si am facut si eu gentamicina si doare in dracilaughing oricum ce e mai important e sa te faci bine asa ca suporta durerea ( insanatosire grabnica)