| annnna1234 a întrebat:

Buna!
Nivelul scazut al oxigenului din sange poate fi o cauza a crizelor epileptice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Este un factor de risc dar poate fi si cauza bolii. Se folosesc în prevenirea crizelor medicamente care potențează oxigenarea creierului.

| Anon31241212 a răspuns:

Scaderea concentratiei sanguine a oxigenului este mai mult un factor de risc, nu o cauza. Adica poate fi prevenit. E un stimul care produce criza, iar daca e evitat poti prevenii crizele. Dar depinde de fiecare epileptic in parte. Difera cauzele de la unii la altii.

Uite un articol interesant ( astea sunt cauzele spirituale ale bolii):

https://www.google.ro/......virii/amp/

Cauze fizice
Boli metabolice
Concentratii anormale de glucoza, calciu, magneziu, b6, sodiu
Bagajul genetic
Leziune cerebrale
Cauzele nu se cunosc in totalitate.

Factori de risc:
Medicamente
Deficit de somn
Infectii
Scaderea oxigenului, glucozei
Expunerea la imagini repetitive, interminente