| 6354773 a întrebat:

Pe 1 mai mi-a venit menstruatia prima data si a fost de culoare maro inchis.iar acum pe 8 iunie mi-a venit a doua oara si este tot maro inchis..chiar spre negru. nu are nici un miros. ce inseamnaa asta va rog frumos sa imi spuneti ce sa fac ca nu stiu... imi este frica am cevaa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După câte înţeleg, eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual - menstra din 1 mai 2015 fiind PRIMA menstruaţie/menarha happy

În acest caz, situaţia este relativ NORMALĂ şi nu ai motive de îngrijorare!
Acum sunt posibile tot felul de dereglări/"ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstruaţiei!
Cam în 1-2 ani se reglează complet şi atunci ar trebui să ai menstruaţie lunar, cam aceleaşi simptome ( lunar ) + acelaşi aspect/durată al/a sângerării menstruale...
Culoare sângelui menstrual depinde de cât de repede este eliminat din organism.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nimic, ti se regleaza daca este doar a doua oara. Stai linistita, asteapta si tu sa treaca cateva luni si dupa o sa ai normal.

| Voloaga_Teodora_1995 a răspuns:

Nu ai nimic. Primele 3-4 menstruatii sunt mai ciudate, pana se acomodeaza corpul tau. O sa se regleze totul curandwinking Sfat: ca sa tii evidenta mai bine iti poti instala o aplicatie pe telefon, e mai simplu laughing