| Mihaella6574 a întrebat:

Pe 1 mai mi-a venit menstruatia pentru prima data. dimineata a avut culoarea roz spre rosu. dar de vineri si pana azi imi curge intruna un lichid maro inchis. si imi curge destul de mult. are si un miros putin neplacut. durerei de burta nu am avut de loc. Dar ce pot sa fac de ce este maro? acesta este ciclul? Va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac sad
Dau Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mirke a răspuns:

Daca nu se mai schimba culorile, in Albastru, Orange, Galben, Violet, Indigo, inseamna ca nu curge nici un curcubeu din tine, DA asa este menstruatia, si pregateste-te sa iti vina in fiecare luna de acum! Cere-i mamei tampoane, sa iti faca si tie rezerve!

| Mihaella6574 explică (pentru Mirke):

Mi-a dat tampoane. dar trebuie sa fie maro inchis asta ma sperie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uterul tau abia acum incepe sa lucreze cu adevarat. Culoarea rosie inseamna sange proaspat si desprinderea endometrului.
Culoarea maronie inseamna ca sangele nu curge imediat, ci este un pic mai 'lenes'. Nu trebuie sa te ingrijoreze! Este normal.
De acum inainte sa fii cu bagare de seama la datele in care iti vin mentruatiile. Orice intarziere sau anticipare de menstruatie este o problema! Calculeaza 28 de zile de la venirea menstruatiei.
Mentruatia urmatoare ar trebui sa-ti vina pe 29mai!

| Mihaella6574 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! Chiar ma speriasem. o sa fiu atenta la date mi-am luat dupa internet calendarul menstrual.