| Jonsdottir a întrebat:

Pe 3 iulie anul acesta mi-a venit prima data menstruatia.Trebuai sa'mi vina pe 1 august dar nu mi-a venit ca's la inceput. De pe 7-8 august a inceput sa'mi curga un lichid albicios, alteori era maroniu si uneori transparent. Ce se intampla?! Nu de alta dar nu vreau sa'mi vina cand imi este lumea mai draga straight face
P.S.am 11 ani

By Dy
Xo~Xo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal la inceput si n-ai ce sa faci. Cel putin vreo doi ani, o sa-ti vina.

| zuzumic a răspuns:

Acel licid albicios pervesteteste ca o sa iti vina Curand fi atenta si puneti un proterslip... si ar trebui sa vorbesti mai mult cu mama ta ea va sti sa iti expice totul...

| anda_1885 a răspuns:

La inceput nu poti sti cand iti vine exact, si timp de un an -2 nu se va regla. lichidul e normal sa curga dar ar trebui sa fie alb sau transparent, nu maroniu. daca te intereseaza poti gasi carticele cu amanunte, si tot ce trebuie sa stii. sper ca ti-am fost de ajutor

| danutza a răspuns:

E ceva normal pana o sa se regleze...mai tarziu ai putea folosi anticonceptionale pentru a se regla asta in caz ca nu vei avea o data fixa

| Cryssy a răspuns:

Se mai intampla uneori sa iti vina pentru prima data... di dupa aceea 6 luni sa nu iti mai vina deloc happy

| juniper a răspuns:

Nu trebuie sa fii rusinoasa si eu la inceput am fost fata de mama, dar mi-am amintit ca ea mi-a schimbat scutecele cand eram mica, deci nu am de ce sa ma rusinez cu ea (ii spun totul), nici ei nu i-o spus nimeni despre chestia asta, s-a descurcat singura, daca ti s-ar fi intamplat si tie ti-ar fi fost greu, deci nu ezita s-o intrebi.

| Jonsdottir explică:

Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zis ca nu am ce sa'i fac, dar pe mine ma deranjeaza sad

| criss:) a răspuns:

Inseamna k in aproape o saptamana o sa ti vina iarwinkingfoloseshte protejslipuri

| AndreeA_4571 a răspuns:

E normal sa iti intarzie in primii doi ani. Eu am 14 ani si anul acesta in iunie mi-a venit prima data dar mam documentat ca sa stiu ce sa fac.

by me

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce face... la inceput este neregulata. Oricum ar fi bine sa vorbesti si cu mama despre aceasta problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Aşa este "la început de drum".
Cu timpul se va regla. După ziua a 25-a, întotdeauna să ai la îndemână un tamponel pentru a preveni neplăceri.
Cât priveşte lumea mai dragă, nu ai ce face. Vrei, nu vrei, el vine şi când te aştepţi mai puţin.
www.seximus.ro
Este timpul să ştii mai mult despre acest aspect al vieţii tale.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistitawinking e normal

| deyotsa a răspuns:

Hey, buna si mie mi-a venit prima data pe 6 august trebuia sa imi vina pe 3 septembrie si nici acum nu mi-a venit...crying ce sa fac?
Si cu mama imi e rusine sa vorbesc despre asta.
Am 12 ani adica fac 12 in 15 septembrie

| d3utsy a răspuns:

Mie de la inceput imi vine regulat.