| Corina45788 a întrebat:

Bună, pisică mea este gestanta nu știu sigur când ii este termenul dar cred ca ar fi periodata inf, în momentul asta pisica elimina sânge cam de dimineață, nu mult dar este, plus ca se linge mereu ce credeți? Nu o pot supraveghea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

A intrat in travaliu... Draga de ea, are travaliu lung...

Sa nu o iei in brate sau sa faci ceva gesturi bruste cu ea... Amenajeaza-i o cusca, ceva, unde sa o lasi sa stea in liniste si sa ii lasi un bol cu apa si unul cu mancare la indemana.

O sa fete dar nu stiu cand... Poate peste putin timp, poate la noapte, poate maine.
Cand va fata si va iesi fiecare pui in parte, acesta va incepe sa planga ca un nou nascut (trebuie sa planga daca e viu) si va avea la buric un cordon ombilical care e legat de interiorul pisicii mama. Daca vezi ca nu reuseste pisica mama sa indeparteze cordoanele...Vei taia tu cu o foarfeca cordonul la jumatate distanta de buricul fatului, deci ii lasi vreo 2 cm de cordon asa sa ii atarne de el si in cateva zile se va usca si va cadea. (Sa nu le smulgi).

| Sophieka a răspuns:

Daca pana maine dimineata pana in ora 10 nu naste, ar fi bine sa apelezi un veterinar sau sa te deplasezi la un cabinet.

| Sophieka a răspuns:

Ce s-a intamplat pana la urma?