| anonim_4396 a întrebat:

Cum intru in deficit caloric? Am 17 ani 118 kg si 1.84 înălțime. Sport fac in fiecare zi, mers cu bicicleta moderat timp de o ora fara oprire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

Dupa ce mergi cu bicicleta, presupun ca ai foame mare si dai iama in frigider. Ei, prima masa de dupa sa fie boga in proteine si fibre, anume: carne, lapte, branza, avocado, fasole, linte, mazare, brocoli, conopida. De preferat fara prajeli.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De inceput te documentezi fata de subiect si apoi aplici notiunile din anumite articole de specialitate, precum cele de aici
https://www.drmax.ro/......aindicatii
https://www.springfarma.com/......catii.html
https://www.doc.ro/......de-calorii

pe scurt :

"Dieta hipocalorica se refera la un plan alimentar in care aportul de calorii este mai mic decat numarul total de calorii pe care o persoana le arde intr-o zi. Scopul este de a crea un deficit caloric care sa conduca la pierderea in greutate. Acest lucru determina corpul sa arda grasimi pentru energie, ceea ce favorizeaza reducerea greutatii."

| KovacsB a răspuns:

Este foarte simplu, manaci mai putin.
Si eviti zaharul in totalitate pentru inceput.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Mananci mai putin!

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dacă mergi moderat cu bicicleta 1 ora pe zi, asta însemna că mergi cam între 15și 20 de km cu bicicleta pe zi, și este imposibil sa nu slăbești la 1 ora de mers cu cu bicicleta zilnic daca mananci si sanatos, problema e alta, poate mănânci prea multe grăsimi și și dulciuri intr-o zi, și atunci fii mai atent la consumi, sau ce bei, ca sucurile nu te ajuta la slăbit

| maduutu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Sucuri nu mai beau de 4 ani si dulciuri de 2 luni

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, trebuie să mănânci mai puțin. iar cel mai bun exercițiu fizic este alergatul deoarece simți că îți bate inima cu putere. La 1.84 înălțime trebuie să ai în jur de 80 - 90 kg.

| Torrpi a răspuns:

Deficit caloric inseamna mancare mai putina.
Dupa ce faci sport, nu manca asa ca sa pui la loc tot ce ai dat jos. Mananci cat sa nu mori.