| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pot cumpara oare de la farmacie fara prospect ceva pentru infectie urinara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pe bază de plante, dar recomdarea sunt și băile de șezut cu ceai de plante. Dar, și un irigator folosind ceaiuri de plante pentru spălături interne.
Dar, trebuie să aveți lenjerie intimă doar de bumbac și folosit doar absorbant, nu tampon, lenjerie intimă din fibre sintetice. Ambele au rolul de menținere, multiplicare a bacteriilor, respectiv infecțiilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa nu iei nimic pana nu recoltezi o proba de urina sa o duci la laborator, pentru a se vedea ce fel de infectie ai si la ce antibiotic este sensibila.
Cu rezultatul de la analize mergi urgent la medicul de familie si vei primi medicatia corecta.

Imediat dupa recoltarea probei de urina poti lua Urinal (de la farmacie), sau chiar jumătate de lingurița de bicarbonat dizolvata in apa cu 1 lingurita de zeama de lămâie. Pentru un gust mai bun, se adauga 1 lingurita de miere, sau sirop ori 1 lingurita de zahar. Se bea de 3-4 ori pe zi, ca sa-ti alcalinizeze urina sis a nu te mai usture la urinare.

O reactie rapida de usurare locala, este sa pui apa calda intr-un lighean, sa dizolvi 2 linguri de bicarbonat in apa aceea si sa pui poponetul acolo. Senzatia de usturime dispare ca prin farmec.

| Violleta2022 a răspuns:

@romeo78
Poate nu ai sesizat dar fata a spus "Infectii urinare" nu infectii vaginale, deci sfatul cu irigatorul nu este sanatos si nici indicat in acest caz.

| alina2k18 a răspuns:

Alea de sunt in categoria suplimentelor da.
Daca ai mai avut infectie urinara si ai mai luat antibiotic si esti sigura ca si de data asta ai aceeasi problema ceri la farmacie direct ce vrei si spui ca ai mai luat pentru aceeasi problema bla bla.
Catena sau farmacii de cartier, la restul gen sensiblu, dona, help net nu vezi antibiotice fara retetawinking.
Fireste ca se recomanda consult la medic dar.
. laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru infectii ai nevoie de antibiotic. Antibioticele nu se dau fara retete dar sunt unii farmacisti care dau pentru ca asa isi fac vanzare si clienti fideli. Mie o farmacista de la mine din oras (la mine in oras sunt 4 farmacii) imi da mereu algocalmin, antibiotic etc fara reteta (nici macar nu ma cunostea) pentru ca e farmacia ei si se descurca sa faca retetele. Deci daca chiar nu poti lua reteta de la medic, cauta o farmacie mai mica (sa nu fie din lantul Catena, Sensiblu, Dr max etc), le spui ce problema ai si poate iti da

| Seymilforever a răspuns:

Buna! Urinal Akut este foarte bun, insa va recomand sa intrebati si un medic. Uneori e nevoie si de antibiotice depinde care e problema, daca este o simpla raceala sau o bacterie.