| MadRaven a întrebat:

prietena mea are ulcior la ochi si o doare ingrozitor! ii e frica sa incerce leacul acela cu lingura deoarece a citit ca poate provoca arsuri... ce alte solutii ar fi? multumesc anticipat si FUNDOI desigur!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| just_2946 a răspuns:

Numai un doctor iti poate da un tratament medicamentos. Eu iti pot da un leac babesc: incalzesti la flacara varful unei linguri de lemn si o pui peste ulcior, cat de fierbinte suporti. Astfel puroiul se aduna in varf si il poti scoate cu un tifon inmuiat in ceai de musetel. Poti folosi canamicina dupa. Un alt tratament din batrani ar fi: fierbi bine un ou, il lasi in coaja si il tai pe lung, ii scoti galbenusul si asezi albusul oului pe ulcior, urmand apoi sa faci aceeasi 'miscare' cu tifonul. In speranta ca am fost de folos.

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Părerea mea este că ar trebui să meargă la doctorul de familie sau să o întrebe pe o farmacistă ce ar fi bun, pentru că depinde de fiecare caz.

Baftă și o zi cât mai plăcută!

| tuGatita a răspuns:

Da-te cu ceai de musetel cald, simplu. inmoaie un disc demachiant in ceai si tine-l pe ochi un pic. te poti da si cu kanamicina,-unguent oftalmic. e doar vreo 3-4 lei. nu e un capat de lume si iti va trece. eu asa am tratat de mai mute ori.

| hiphopgirl a răspuns:

Poi solutia mea care ma ajuta ar fi sasi fiarba ceai de musetel fara zahar sasi imbibe in ceai o fasie de pansament si sasi stoarca si sasi tina pe ochi apoi mai unge cu fucidin bafta!

| LondoneseCat a răspuns:

Stii cum e, ulciorul nu merge de multe ori la apa.
ce are prietena ta se cheama urcior.

| MatsuKeruGirl a răspuns:

Foloseste picaturi de ochi. funda?

| zuzzzuuu a răspuns:

Buna imi pare rau pentru ea, insa eu am auzit ca pentru asa ceva este bun unguent oftalmic - Kanamicin oftalmic. Sper sa te fi ajutat. Daca nu merge spune-i sa mearga la doctor sau sa intrebe o farmacista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o alifie numita kanamicina pe acre am folosit-o pentru ulcior.

| Baily a răspuns:

O cojita de ou calduta sa puna la ochi