| dreamerrrrrrr a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti va rog in ce consta primul ajutor medical in cazut intoxicatiei cu ciuperci? Merci anticipat. Fundaa :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aryenutzaa a răspuns:

Aici poti gasi cate ceva despre ce te intereseaza http://www.reteauamedicala.ro/......-ciuperci-

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Primul ajutor in acest caz consta in provocarea varsaturilor, precum si in administrarea de carbune medicinal. Prezentarea imediata la un spital este absolut necesara! http://www.i-medic.ro/primul-ajutor

| Raniia a răspuns:

Urgent! transportat la spital si mentinerea functiilor vitale-puls, respiratie, TA-stabile; eliminarea toxicului(provocare de varsaturi si spalaturi gastrice)efectuate doar la spital.

| LIN2010 a răspuns:

Daca sti sigur ca este intoxicatie cu ciuperci, primul ajutor cred ca conta in provovarea de varsaturi(apa calduta si sare, sau stimularea cu degetul a faringelui) si prezentarea cat mai rapida la ''URGENTE", abia acolo sub supraveghere medicala de specialitate se va continua tratamentul specific. Sper din tot sufletul sa nu aveti nevoie.

| dreamerrrrrrr explică:

Va multumesc :**

| dfhnrhrey4yh4 a răspuns:

Prezentarea la spital in cel mai scurt timp posibil, se poate incerca provocarea varsaturilor in cazul intoxicatiilor cu durata scurta de incubatie.Persoana trebuie sa bea cat mai multa apa (2-3 litri) si sa o vomite imediat; procedura trebuie repetata de cat mai multe ori. Pacientul trebuie sa bea cat mai mult lichid rece.Persoana intoxicata trebuie sa stea culcata in pat, caci miscarile intensifica absortia toxinelor in sange