| anonim_4396 a întrebat:

recent (adica acum mai mult de 2 saptamani) colega mea de banca a facut varicela si s-a intors saptamana trecuta la scoala.Eu nu am facut varicela, dar aseara mi-au aparut cateva bubite mici, care au in jur de un milimetru.
De obicei imi apar prin mijlocul verii din cauza caldurii, dar acum mi-e frica sa nu fi facut si eu varicela. Oricum de cand colega mea a facut varicela sunt stresata sa nu fac si eu si stiu ca poate fi si ceva psihologic si nu neaparat varicela.Mentionez si ca bubitele nu sunt multe si nu sunt grupate si nu au lichid din acela cum am vazut in pozele de pe internet.
Voi ce credeti? astept raspuns, va rog, sunt chiar ingrijoratabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Din ceea ce-ai postat aici, banuiesc ca n-ai mai avut varicela pana acum, pentru. ca daca ai avut deja, sunt sanse mici sa mai faci a doua oara. de obicei, varicela se transmite cu 2 zile inainte de aparitia eruptiei, in timpul formarii veziculelor si pana cand toate veziculele au cruste, asa ca depinde de cand n-a mai venit colega ta la scoala. pe de alta parte, varicela trece intre 7 si 10 zile, deci n-ar trebui sa-ti faci griji daca colega ta a avut varsat de vant acum mai bine de 2 saptamani. totusi, boala debuteaza cam la 2-3 saptamani de la contactul cu persoana bolnava; insa ar trebui sa ai si febra si o stare de indispozitie. deci timpul va decide daca vei face sau nu varsat de vant, sau poti calcula perioada in care ai intrat in contact cu ea in functie de ceea ce am scris mai sus. insa stiu ca pentru bolile de genul asta (varicela, rujeola, rubeola, etc.) se fac vaccinuri de mic copil, asa ca daca l-ai facut deja n-ai motive de ingrijorare... sper ca te-a ajutat raspunsul meu. happy

1 răspuns:
| Ionela256 a răspuns:

Mie prima oara cand mi-au aparut bubite,mi-au aparut pe pietp,si ma mancau,credeam ca sunt cosuri dar de fapt era un inceput de varicela,du-te la medicul tau de familie,el te va lamuri in privinta acestor bube ce nu te lasa sa dormi,nu-ti face griji, este o "boala"usoara, important este sa nu te scarpini. Funda?happylove struck:*