| Andrei265268 a întrebat:

Buna. Recent am fost cu trenul de noapte pe ruta Baia Mare Bucuresti la vagonul de dormit iar in acesta era un dus. Fiind obosit am mers la dus iar deoarece mi se parea normal am mers desculț prin vagon. In compartiment am observat ca eram destul de murdar pe picioare dar m-am culcat asa. A 2 a dimineata mi-am facut griji sa nu fi luat ceva boala de pe jos. Va rog frumos sa imi dati un raspuns concret. Zi faina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Lizuca1234 a răspuns:

Nu are de ce sa ți se pară normal sa mergi desculț prin tren sau prin locuri unde știi ca au mai fost mii de oameni. Dezinfectează tegumentele bine. Mai mult de o ciupercă nu cred ca poți lua, dar au existat cazuri nasoale. Întotdeauna sa ai șlapi, prosopul tău de acasă și încă un prosop ca să pui pe perna, în caz ca dormi chiar și la hotel/pensiune. Verifica întotdeauna saltelele, pentru ca pot avea mucegai, plosnite, etc. Doar la tine acasă ești ca acasă, în rest, nu!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de concret? Ne zici trenul si mergem cu microscopul?
Eu nu prea am auzit de boli luate prin talpa...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Concret. Nu ai luat.

| Zuzuletes a răspuns:

Pai se poate, la sala de exemplu am facut o data dus fara slapi si am luat veruga(foarte dureros si ciuperca in sine si modul de a o trata), ai grija pe unde faci dus ca poti lua o gramada de chestii, mai bine mirosi putin a transpiratie cateva ore decat sa patesti ceva, parerea mea dupa ce am patit.Nu ti face griji ca se poate sa ai si noroc, asteapta putin sa vezi daca simti ceva, daca nu inseamna ca ai avut noroc.Iti recomand oriunde ai merge sa ti pui slapi, chiar si de unica folosita, numai sa i pui