| anonim_4396 a întrebat:

Buna, revin iarasi cu o intrebare, si e cam legata de sanatatea mea, multa lume mereu imi zice (gen de ce nu te duci la medic dar te informezi online? ) am o mare frica de medici, si de ceea ce imi vor zice ei mie, puteti va rog sa mi spune-i hemoroizii in zona anala, si durerile astea insuportabile, mincarimea si senzatia asta de usturime, daca ati trecut prin asa ceva ce ati facut ca sa va lecuiti, ciuperca anala daca contribuie la durerea aceasta, pe internet am citit despre colon, infectiile colonului, dar eu nu am pana la 50 de ani ca sa am asa probleme, am abia 16, si nu am avut nimic relatii anale, relatii in deosebi deloc nu am avut dar vreau sa stiu totusi, e ceva rau, are dreptate oare informatia de pe internet ca este rac sau, nu? Nici nu stiu cum sa descriu aceasta durere, pana sa ma duc la WC nu am durere cum deja plec, am o durere parca peretii au o rana si cand fac treaba mare ma zgirie.
si a doua intrebare daca se poate, pe piept mereu cand ma spal, pe piept - imi iese niste pete rosii, ca alergie dar inainte sa plec din tara doctorii mi au dat un fel de foaie despre informatia sinilor, ca m-au adus la cunostinta despre nnod la sini sau cancer sau inca alte lucruri de astea, puteti sa mi spuneti ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hemoroizii apar si sunt intertinuti de constipatii severe.
Daca scapi de constipatie, scapi si de hemoroizi.
Acum, constipatia este produsa de mancatul haotic si nesanatos, de lipsa apei si de lipsa fructelor care pot produce un scaun normal si sanatos.
Schima-ti dieta de mancat, mancand sanatos: fara preajeli, fara uscaturi, cu multe vegetale la aboslut toate mesele, iar intre mese cu fructe proaspete, mancate musai in coaja, ca alea ajuta la digestie.
Apa, trebuie sa fie 2 litri pe zi, ca organimsul sa fie hidratat si ce ain in intestine sa "alunece" si sa nu se mai usuce atat de rau, ca de aceea produc rupturi ale anusului, numite hemoroizi.
Deci, de toata povestea cu hemoroizii, esti direct responsabila, din cauza mancarurilor mai putins anatoase sau mancat incorect.
Cand ai hemoroizi, nu este indicat sa manaci nimic ardeiat, usturiat sau sa bei alcool, ca irita si mai rau hemoroizii.
Nu uita de hidratare, minim 1.5l pe zi de apa.
Spala-te la poponet cu apa cu bicarbonat, sa ca nu te mai usture, dupa fiecare scaun si schimba-ti dieta si stilul de a manca, ca sa scapi de problema asta atat de nasola si periculoasa.
Hemoroizii sunt de 2 feluri, externi si interni. Cei interni, daca sunt netratati, duc la hemoragii interne si ulterior la cancere.
\Deci, esti singura care poate schimba astazi ceva pentru sanatatea ta!

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Stii cum e,frica trece infrangand o! Medicii sunt vindecatori,ei te ajuta daca esti bolnav. Frica vine in ajutorul tau,sa te protejeze. De boala iti e frica,de medici n ai avea de ce pentru că nu sunt criminali. Nu te feri si fa asta ca nu inseamna de fiecare dată ca sănătatea iti este afectată. Cat despre tratamente,nu toate implica riscuri. La cancer pot implica, dar cred ca preferi beneficiile decat riscurile care ar exista si daca nu te ai trata. Sincer, nu ai suficiente simptome pentru a avea cancer. Hemiroizii si bubitele sunt tratabile cu creme. Mergi la medicul de familie ca el doar iti da acte si mergi apoi la dermatolog sa te vada acolo, iti prescrie o crema si aia e. Dacă vreodată ai o problema medicală serioasă și refuzi sa te tratezi, recomandarea mea este sa mergi la control psihiatric pentru a ti se prescrie anxiolitice. Asa mai scapi de frica si iti faci binele te a urma indicatiile medicului atunci cand ai mai mare nevoie.