| SERIALS a întrebat:

Ce sunt hemoroizii si fisurile anale? De la ce se iau si cine a avut asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Niste vene care sau umflat din cauza constipatiei, fisuri sunt cand se si sparg, ceea ce e nasol, treci pe o dieta vegetariena

| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 afectiuni... se produc in anumite conditii sau situatii.
Hemoroizii = reprezinta niste dilatatii/umflaturi patologice de pe peretele vasului de sange (vene, artere) adica la fel ca varicele.
Fisura anala = o ruptura/crapatura de mica amplitudine care apare in muschiul si mucoasa sfincterului anal in urma unui proces de intindere exagerata. (constipatie, sex anal)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se iau.
Hemoroizi= vase de sânge stricate și umflate în zona rectului.
Fisură anală= crăpătură a pielii. mucoasei în zona anusului.