| Kkkl a întrebat:

Buna! Se confruntă cineva cu balonarea și dureri de san din cauza anticoncepționalelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Durerile de san apar (la modul general) cand se folosesc anticonceptionale, balonarea nu reiese dar este posibil

https://www.catena.ro/......e-sa-stiti

https://www.medicover.ro/......,650,n,286

Cele mai cunoscute efecte secundare ale anticoncepţionalelor sunt:

dureri de cap sau migrene;
senzaţie de greaţă;
sângerări între menstruaţii;
modificări inexplicabile de dispoziţie;
creştere în greutate;
libido scăzut;
sensibilitate la nivelul sânilor;
modificarea dioptriilor pentru persoanele care poartă ochelari/ lentile de contact;
scurgeri sau secreţii vaginale neobişnuite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Fiecare fată (femeie) este diferita, si nu toate au aceleasi simptome, daca te simti rau vorbeste cu medicul ginecolog sa iti dea el altceva, poate organismul tau nu le suportă, ce varsta ai? Multa sănătate.

| ioana748 a răspuns:

Sunt reactii normale in urma administrării anticoncepționalelor.

| Kkkl explică (pentru ioana748):

Mulțumesc frumos! Balonarea mă speria

| Simpatic a răspuns (pentru Kkkl):

Balonarea poate sa fie de la pastilele pe care le iei, cat si de la mancare, cat si de la gastrita (daca ai), cat si de la felul cum mananci, cei care mananca repede de exemplu, pe fuga se baloneaza usor si des...
cei care mananca in fata TV-ului de exemplu iarasi se pot balona.
Este si despre ce mananci si despre cum mananci
Si da, poate sa fie si de la aceste anticonceptionale, chiar daca pe net nu precizeaza lucrul acesta
poti sa te asiguri si pe prospectul pastilelor pe care le iei daca este mentionata balonarea
Insa balonarea nu trebuie sa te ingrijoreze asa de tare!

| ioana748 a răspuns (pentru Kkkl):

Cu placere.
Puteti incerca ceva antibalonare de la farmacie, eventual ceai de menta.
Jumătate de linguriță de bicarbonat cu un pahar de apă iarasi da rezultate, va dezumfla.

| Lupică27 a răspuns:

Normal ca sunt nocive pentru sanatate, tu ce credeai?