| Ropidox a întrebat:

Buna Seara. Am 1 metru 71 si 63 de kilograme imi puteti spune daca am multe kilograme, si daca da cam cat ar mai trebui sa slabesc si cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aquila_4553 a răspuns:

Normal greutatea trebuie sa fie cu 10 mai putin decat inaltimea deci in cazul tau 61 de kg. 63 nu dauneaza asa ca este bine.happydaca totusi esti complexat poti sa slabesti 2 kg. dar nu mai mult! Succeshappy

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mi se pare ca esti ok, raportul dintre greutate si inaltime este insa mai complex, nu te poti lua dupa un calcul empiric ca acela, asta ar inseman ca pigmeii trebuie sa aiba -30 kg (minus), si sa pluteasca prin aer!
Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si vezi acolo daca iti zice ca greutatea ta este ok, de asemenea iti da ceva recomandari in legatura cu dieta si sportul.
Tine minte, nu ajunge sa ai o greutate potrivita cu varsta si inaltimea ta ca sa nu fi obez. Asta la fel ca si cazul opus, nu esti neaparat obez daca greutatea ta este peste normal, cum este cazul culturistilor. Poti sa mergi si la voluntarii aceia pentru sanatate, care iti masoara procentul de tesut adippos, BMI-ul si sa vezi cum stai si ce recomandari iti dau.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Esti ok, dar nu ar strica sa faci ceva sport sa te intretii si dezvolti muscular! Si sa mananci multe fructe si legume + lactate pentru oase!

| rosto a răspuns:

Daca esti baiat, asa cum pare dupa nick, eu zic ca esti ok happy

| shtephie a răspuns:

Esti foarte binewinking

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

O poza cu tine era mai utilabig grinlaughingo incarcai pe imageshack si gata, dar nu mi se pare ca esti gras!winking

| AdeEalx a răspuns:

Eu stiu ca greutatea "ideala" sa zic asa e cu 10 unitati mai mica de cat inaltimea, in cazu tau aceasta ar fi de 61 de kglaughing, deci nu cred ca merita stresu` pentru. 2 kg
acum nu stiu daca aceasta teorie e corectathinking
eu te.am ajutat cum am putut :*

| AdrianaINNA a răspuns:

Ai greutatea normala.Nu trebuie sa mai slabesti!

| zVIk7oRz a răspuns:

E greutatea normala nu trebuie sa slabestiwinking