| Colerina a întrebat:

Buna seara.
Am in familie o matusa care are probleme in sensul ca scapa urina cand i se umple vezica. Niciodata cand tuseste sau stranuta. Medicul de familie nu ii da trimitere ci... imunivax.
Vreau sa o duc la o clinica privata. Dar nu stiu daca la ginecologie sau urologie. Vreau sa fac programarea telefonic.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urologie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urologie.

| relian a răspuns:

Matusa ta citi ani are? Scapa urina adica? Vrei sa o duci la o clinica dar nu stii la care. Intrebi, suni inainte la clinica, le spui despre ce este vorba, aia or sa iti zica ce au, daca au etc.

La ginecologie trebuie sa mergi, daca se intampla ce spui, are nevoie de operatie, asta daca este ce banui eu ca ar fi.

Cu medicamente, nu se rezolva ce problema are ea.

| Colerina explică (pentru relian):

Am voci in familie care spun ca si tine: e femeie, merge la ginecologie si daca o doare un genunchi.
Ce banuiesti tu ca are? Vreau sa aud.

| relian a răspuns (pentru Colerina):

Ai spus scapa urina, asa este?
Scapi urina fara sa vrei stii din ce cauza? Din cauza ca vaginul este slab.O vezica plina sau mai putin plina, este tinuta sa nu scapae de vagin.
Chestiile astea se intampla si s-a intamplat la unele femei si pe vremea comunistilor, se faceau si atunci operatii pentru ca erau necesare, doar ca nu se mediatizau, oamenii cand vine vorbe despre organele sexuale gata se asterne tacerea.

Bine poate grersesc, poate matusa ta are altceva, daca pana acum nu a mai avut problema asta, ar putea sa fie de la altceva.

Stiu pentru ca am citit fara sa vreau odata, dar citisem despre femei normale care mergeau in RO, in special cele care lucrauy in afara tari, v orbesc despre un articol unde v orbera medicul respectiv ce facea astfel de operatii.
Nici eu nu stiam, medicu ala a explicat f bine, deci mergeau si merg si acum femei sa faca astfel de interven tii, erau 2 tipuri de interv entii ce le facewau femeile, predominant cele care lucrau cum am zis in afara tari, pentru ca costa ceva aceszte interventii.

Spunea respectivu si cum se numeste, vaginoplastie, si cauzele care ar fi nasteri, dupa are vaginul nu mai revine la elasticitatea normnala si ramaine slab, sau femei care asa se nasc cu vagin slab ca elasticitate.

De ce mergeau femeile normale sa facda interventia asta? Pt ca daca vaginul este slab, nu prea is m ultiumuti nici unu din parteneri legat de sex.
Asa ajunse doctorul respectiv sa spuna de cand se fac astfel de intertventii, a spus ca se faceau de pe vremea comunistilor, doar femeilor care ajungeau sa scape urina cum ai spus si tu.

Deci despre asta este in mare vorba.Cum am spus nu stiu matusa ta cum este, poate o avea chestia asta de la alatceva, deci de aia am spus ca la ginecologie sa mearga, nu doara pentru ca este femeie.

Asta e ce stiu, asta cum am s; pus intimplator, nu am stat eu sa studiez.

| Colerina explică (pentru relian):

Adica nu stii nimic!
Tu nu stii nici sa scrii corect si o faci pe-a medicul?

| Ka0ru a răspuns (pentru relian):

Esti tampit la cap. Orificiul vaginal e separat de cel al uretrei. happy

| blackann a răspuns:

Urologie

| MrAM a răspuns:

Urologie, cu siguranta exista medicatie care sa ajute in sensul asta insa are nevoie de o consultatie pentru a stabili care-i cauza.