| diesel94 a întrebat:

Buna seara.

Am o catelusa batrana ( mai exact 13 ani ) care cred ca are tumoare iar aceasta i s-a facut foarte mare in zona cozii ( practic, anusul, coada si vaginul i s-au mutat intr-o parte ). Aceasta " tumoare " ia aparuta acum 2-3 ani iar pe parcurs s-a marit. La doctor nu am dus-o pentru ca din cate am citit nu se fac operatii pe caini asa batrani. Pana azi catelusa a fost vioaie ca dintotdeauna : se juca, fugea, manca etc. dar azi am vazut ca i s-a crapat pielea pe acea umflatura si se simte rau, nu manca, nu a iesit afara, parca e lipsita de viata. Eu si familia suntem foarte atasati de ea dar am vrea ca maine sa o ducem la veterinar sa o eutanasieze pentru ca nu vrem sa o mai vedem in halul asta.
1.Credeti ca este o optiune buna eutanasierea avand in vedere sanatatea ei?
2.Cat credeti ca ar costa o astfel de interventie?
Va rog frumos sa imi raspundeti la cele 2 intrebari de mai sus.
Va multumesc si scuzati categoria dar alta mai potrivita nu am gasit.
Ps: Catelusa este cea de la avatarul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Parerea mea este ca, daca era tumoare maligna, nu o mai ducea 6 luni de la aparitie. Si atunci, cred ca merita sa incerci un tratament. Dar vezi ce zice veterinarul mai intai.

| GumiFreeStyle a răspuns:

Mie una nu-mi place ideea cu eutanasierea dar nici cea cu, sa ramana in dureri eu zic ca ar fi bine sa consulti veterinarul mai intai si sa-l rogi sa-ti spuna ca ar trebui sa faci s-o eutanasiezi sau daca mai poate face ceva pentru a o salva.
Dar cum zicei tu are 13 ani, eu cred ca daca ia veni timpul, merita si ea,, odihna''