| clauditzu a întrebat:

Am o mare mica problema. anul asta dau examenul de bacalaureat si recunosc ca nu m am omorat cu invatatul de-a lungul anilor si acum imi este cam greu asa ca ma bate gandul sa imi iau acele pastile Memoplus. Am nevoie de pareri, a luat cineva? sunt bune? chiar ma pot ajuta sa invat mai bine? sau stiti alte tratamente eficente? Ms anticipat happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu e problema daca nu ai invatat pana acum, si eu m-am pregatit pentru bac doar in a 12a si am luat nota mare. AI suficient timp.
In ceea ce priveste pastilele, te ajuta sa memorezi mai usor, dar sa memorezi ce? Daca nu citesti degeaba iei pastilele. Sfatul meu sa te apuci tu de invatat si nu sa iei Memoplus ca sunt doar bani aruncati pe fereastra.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu te ajuta cu mult, caci cel mai probabil tu ti-ai slabit capacitatea de a invata, mai intai trebuie sa inveti cum sa inveti, ceea ce doar prin exercitiu poti face. Acele pastile cel mai probabil au doar vitamine si niste uleiuri esentiale perin ele, care le poti lua si din alimentatia de zi cu zi.
Tot ce trebuie sa faci este sa te izolezi si sa inveti, incearca sa ii pui plin de caiete prin camera si atunci cand te vei gandi la altceva poate vezi caietul si o sa te gandesti sa revii la invatat.