| 1231238829 a întrebat:

Am o mica problema... m-am sculat in dimineata asta cam fara chef de munca, fara nici un gand de fapt pentru servici. Acolo am baut vreo 3-4 cafele(stiu, am exagerat) si mi-am mai revenit. Acum este ora 20.30 si trebuie sa ma culc devreme pentru ca maine am program de dimineata, dar nu am deloc somn. As dori sa iau niste pastile, somnifere, calmante, dar nu prea stiu ce(mai ales ceva fara reteta). In ultima vreme mi se intampla destul de des sa am aceste probleme. Am incercat multe metode mai naturiste(lapte cald, ceai de tei, etc.) dar nici una nu a dat efecte serioase. Adorm cam dupa o ora, o ora si jumatate dupa ce ma pun in pat), pierzand astfel timp pretios de somn.
Ce imi recomandati sa fac? Banuiesc ca niste pastile ar ajuta cel mai mult. As dori un sfat pentru aceasta seara, luni voi merge la un doctor specializat. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poţi încerca cu pastile, dar nu au reacţii la toate organismele.
Îţi voi da încă câteva remedii, sper să te pot ajuta :
ţi recomand să îţi stabileşti o anumită oră de somn, pe care s-o respecţi în totalitate, aşa nu vei mai avea probleme.
Un remediu ar fi mirosul de lavandă.
Dacă ai în casă, la îndemână, miroase puţin una, somnul ar putea veni repede.
Un alt remediu ar fi sucul de cireşe.
Un alt remediu ar fi ceaiul de muşeţel.
Eu îţi recomand să închizi televizorul şi să te eliberezi de energia negativă.
Gândurile negative pot avea o influenţă negativă asupra somnului tău dulce.
Rădăcina de valeriană (Valeriana officinalis): calemază sistemul nervos central, contribuie la diminuarea anxietăţii şi la asigurarea unui somn odihnitor.
Floarea pasiunii (Passiflora incarnate): calmant şi sedativ natural, folosit în tratarea anxietăţii şi a insomniei.
Muşeţel (Matricaria recutita): de mii de ani, muşeţelul a fost folosit cu succes în tratatea tulburărilor de somn, datorită proprietăţilor sale calmante.
Kava (Kava Kava Root, Piper methysticum): această plantă nu dă dependenţă şi este foarte eficientă în combaterea insomniei.
Ciuboţica cucului (Primula officinalis): fă-ţi o infuzie din 15g de flori, la un pahar de apă clocotită. Se ia câte o lingură, de 3-4 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de culcare.
Hamei (Humulus lupus): infuzie dintr-o lingură de conuri de hamei la 200ml de apă clocotită. Se bea seara, înainte de culcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recomand pastile. Mai bine numeri oi. Serios. Trebuie sa iti eliberezi gandurile, sa iti induci somnul. Sa stai cat mai relaxat/a in pat si sa te gandesti efectiv ca adormi.
Sau te mai poti pune sa citesti in pat. La un moment dat cred ca te ia somnul.

| AlbaAura a răspuns:

Incearca sa iei o tableta de Extraveral.Se elibereaza fara reteta. Poti sa ceri detalii si din farmacie.