| sendrea2009 a întrebat:

Salut,

Am probleme serioase cu somnul, atat cu inducerea cat si cu mentinerea. Toate astea cam de un an de zile. Ma gandesc sa iau somnifere intrucat am mult de invatat si vreau sa ma si angajez part-time. Chestiile naturiste nu au nici un efect(ceai de somn, emocalm etc). Foleseste careva dintre voi somnifere? Daca da, de cat timp si ce efecte secundare au? Va afecteaza in vreun mod performantele intelectuale(memorie, atentie etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stelyii a răspuns:

Nu recurge la somnifere! vei ajunge dependenta de ele...incearca sa faci sport inainte de culcare, aeriseste bine camera inainte de somn, trezeste -te de dimi., sau schimba un pic din obiceiurile tal. incearca o schimbare...pt ca nu te cun. nu ti pot spune ce anume, dar tu trebuie sa stii ce poti schimba.esti studenta? indiferent ce esti, cum esti, nu llua pastile!happyhappy

1 răspuns:
| Neinteresantul a răspuns:

Incearca sa stai departe de dulciuri si cofeina. Stiu ca exercitiile fizice nu sunt recomandate inainte de somn, dar la mine au avut efect de multe ori. Am facut exercitii fizice pana am obosit, apoi am adormit repede. Daca nu merge din prima, nu mai incerca a doua oara. Incearca sa-ti ti ochii inchisi, apoi numara in gand pana te ia somnul. Dar totusi, de la ce au pornit insomniile? Vreun eveniment neplacut in viata ta?