| oMandi a întrebat:

Buna seara, am o nelamurire. Am facut sex folosind metoda coiutul intrerupt dupa 2 luni de la chiuretaj, mentionez ca perioada de 2 luni nu am facut sex deloc, urmeaza sa iau anticonceptionale in prima zi de menstruatie ( in 2 -3 zile trebuie sa imi vina), este posibila o noua sarcina, am facut un test de sarcina care a iesit negativ, dar este prea devreme si nu este relevant, stau cu stres( spun asta deoarece am citit ca dupa avort poti ramane usor insarcinata, sau care este perioada in care poti ramane dupa un avort)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa avort, riscul de a ramane insarcina nu este mai mare. Daca menstruatia trebuie sa vina in 2-3 zile, riscul de sarcina este mic (in jur de 5%). Daca menstruatia nu apare in ziua programata, atunci posibilitatea de a fi insarcinata creste foarte mult.

| CarmenR a răspuns:

Imi permit sa iti dau un sfat. Fi mai grijulie cu tine insati, dupa chiuretaj exista riscul sa nu mai poti face copii. Vrei sa il faci si pe al doilea? Teoretic, daca menstrustia este la 2-3 zile distanta, esti in perioada infertila si, prin urmare, nu prea ai cum sa ramai insarcinata. Insa, vorba Brigaelei, daca menstruatia iti va intarzia este posibil sa fi ramas din nou grea. As zice sa te informezi mai mult. Este vorba, pana la urma de tine si de sanatatea ta, si mai ales, de viata unui micut nevinovat de greselile tale sau ale partenerului tau. Uita-te si peste Totul despre testele de sarcina http://www.qbebe.ro/......de_sarcina si peste 15 intrebari despre anticonceptionale http://www.qbebe.ro/......eptionale.

| dhraqull a răspuns:

Esti fantastica, cati copii ai mai omorat anul asta?

| username_8290 a răspuns:

Doamne fi mai grijulie! ai omorat deja un copi cati vrei sa mai omori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai Brunelicious, ce divina esti! Omoara atatia cati n-are nevoie! http://sp2.ro/ad9a80

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la https://chilotis.com/

| oMandi explică:

6, unul la cate 2 luni, sunteti cu capu' si toate cu dumnezeu mai bine fac avort decat sa moara de foame! si apropo nu am nimic