| FreakY_9685 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare:
Daca eu am 13 ani(si 2 luni) 1.60 iar mama are 168 si tata 1.73,eu pot creste pana la 17-18 ani pana la 180-185?
Si cum pot face pana se termina vacanta de vara sa cresc cam pana la 1.70?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Salut! se spune ca sporturile te dezvola, baschetul te inalta! dar nu poti controla cresterea, pana in jurul a 20-22 de ani vei creste anual! poate stagnezi inca 2 ani, si apoi te inalti dintr-o data! nu ai cum sa stii! bea lapte, branzeturi care contin calciu si ajuta la dezvoltarea oaselor si mai da cate un basket sau fa niste treactiuni la o bara! eu zic ca iti vei depasi tatal in inaltime (sper ca nu fumezi) dar 1.85 crede-ma ca deja e destul de mult! un 1, 78-1, 80 maxim e suficient! nici prea inalt nu e bine! intre 1, 70 -1, 80 sunt limite foarte bune! deci tu mai trebuie sa cresti cam 15 cm in 10 ani! happy stai linistit! baftaaa!

| TheUnikBiby a răspuns:

Cum vine vara, ai timp de mult sport.In orice caz, nu cred ca sunt sanse sa cresti 10 cm in 3-4 luni.
Iar sa ajungi la 180-185 depinde si de organism.

| CandyGirl_5618 a răspuns:

Sa alergi mult, sa mananci sanatos dar sunt sigura ca nu poti creste 10cm in 3-4 luni, si sa te faci de 180, 185 chiar nu ai sanse prea mari.

| Barbii a răspuns:

Mergii la inot sau la baschet!
Eu am 12 ani si sunt mai inalta ca tine am 1.65!
Am facut inot si baschet!

| AlinaNicol a răspuns:

Salut, nu iti poate garanta nimeni ca poti creste la o anumita inaltime, depinde de organismul fiecaruia. Insa poti incerca sa practici un sport de performanta, gen volei sau baschetul, acestea te vor ajuta sa te dezvolti mai repede, dar repet depinde tot odata de organismul tau. Bafta