| CrazyBlacky a întrebat:

Buna Seara! Am si eu o intrebare de data asta legata de dinti...As vrea sa stiu cum se pot albi dintii fara albire la dentist deoarece distruge smaltul si dintii isi pierd starucirea...sau o pasta de dinti buna dar as vrea ceva facut in casa sau cumparat dar nu dentist.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Buna!
Acum o luna jumate ma certam cu mama in fiecare zi din cauza ca eu nu ma spalam pe dinti, eram lenesa, si aveam niste dinti...awww
Mama mi-a explicat ca sunt femeie si trebuie sa ma ingrijesc, si asa am facut(pentru ca a inceput mama sa ma pedepseasca)
Am inceput sa ma spal pe dinti in fiecare zi de 3-4 ori.
Acum dintii mei s-au albit.Arata ca niste dinti de domnisoara care se respecta.
Folosesc si apa de gura care distruge bacteriile si microbii.
Si mestec guma.
Daca nu sunt acasa sau daca este o urgenta si nu mai ajung sa ma spal pe dinti, i-au o pastila de guma pentru a imi mentine respiratia fresh.
Cateodata ti-e lene sau esti obosita, dar fa un efosrt si spalate pe dinti, nu dureaza numai 5 minute(e pentru sanatatea ta), iar apoi ai niste dinti superbi.
Ce urat e cand vad o fata cu dintii neingrijiti, fata aceea nu se respecta.
O data la 6 luni trebuie mers si la dentist pentru curatarea pietrei de pe dinti.
In legatura cu pasta de dinti, eu foloses Colgate, este o pasta foarte buna, curata dintii.
Si plus ca daca vrei sa ai dintii albi nu manca dulciuri, nu bea cafea sau sucuri carbogazoase.
Nu trebuie sa faci cine stie ce pentru a avea dintii ca a unei celebritati.

10 răspunsuri:
| Magnific a răspuns:

Io zic ca orice distruge smalutul. dar cel mai putin distruge cu lasarul zoom. dar care costa dar si care tine mai mult decat toate

| Anonima_5812 a răspuns:

Eu folosesc de cam doua saptamani blend-a-med 3d white si chiar mi-a albit dintii si iti mai recomand periuta oral-b (chiar in luna asta e reducere 1+1) laughing. Si iti mai poti da de doua ori pe luna pe dinti cu bicarbonat sau zeama de lamaie

| Ballet a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa te speli pe dinti de 2-3 ori pe saptamana cu bicarbonat de sodiu alimentar. Funcioneaza 100% si nu are efecte secundare.
Succes

NOname
| NOname a răspuns:

Daca te speli pe dinti cu bicarbonat sau sare o data la 7-10 zile (nu mai des), dintii tai se vor albi vizibil. Si lamaia ajuta in aceasta privinta. Succes!

| ella_7332 a răspuns:

pui pe periuta de dinti bicarbonat si o picatura de apa cat sa uzi bicarbonatul fff putin. eu asa procedezwinking

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| magicianul19 a răspuns:

Da-te cu lamaie ::::::big grin

| CrazyBlacky explică:

Eu ma spal pe dinti de 2 ori pe zi deoarece programul incarcat nu imi permite mai mult dar in schmib apa de gura si guma nu-mi lipseste din rucsac la antrenamente sau cand mai plec dar s-au ingalbenit deoarece ma-a spalam prost sa zic asa dar de spalat ma spal intodeauna si cu bicabonat da ma spalam cam des o data pe zi chiar de 2 ori la cat de disperat sunt

| danutza_2917 a răspuns:

Iti recomand o pasta de dinti care pe langa ca albeste dintii are grija si de gingiile talehttp://aloeveraforever.ro/articole/cea-mai-buna-pasta-de-dinti-din-lume