| andreea022 a întrebat:

Bună seara. Am şi eu o mică întrebare.Un bolnav de diabet poate ajunge psiholog? happy Pentru că, ştiţi şi voi..sunt consideraţi oameni "cu probleme".
Mulţumesc, o seară frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrsSunshine a răspuns:

Ma scuzi, am citit repede.Da poate ajunge psiholog chiar daca are diabet.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, cunosc chiar mai multi psihologi cu diabet. Si mai multi medici bolnavi de diabet

| RAY a răspuns:

Ce legatura are pshiologia stiinta minti cu diabetul ceva biologic? desigur ca poti nu are nici o legatura, totul e sa fi normal tu la cap

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are diabetul cu psihologie, nu e ca si cum ar fi o boala psihica, daca nu stiai cu un tratament adecvat un bolnav de diabet are o viata absolut normala

| andreea022 explică (pentru suntserios):

Ba ştiam, pentru că aşa trăiesc straight face Numai că am auzit multe chestii gen "diabetici i au creierul afectat" şi etc...

| diaac a răspuns:

Oricine poate merge la psiholog daca simte nevoia. Diabetul este totusi o afectiune fizica. Are si implicatii la nivel psihologic si un psiholog poate ajuta cu aceasta parte. Nu este insa nicio obligatie.

| MrsSunshine a răspuns:

De ce sa nu poata consulta un bolnav de diabet un psiholog? Nu-i vad sensul intrebarii tale. Poate omul are niste probleme si vrea sa discute cu cineva, poate are nevoie de ajutor, poate are nevoie de un sfat.Ce treaba are asta cu diabetul? Si draga mea, nu sunt considerati oameni cu probleme la mansarda persoanele care apeleaza la un psiholog.

| andreea022 explică (pentru MrsSunshine):

Mă scuzi, nu asta anm vrut să spun. Citeşte atent. Dacă poate ajunge el însuşi un psiholog. happy

| MrsSunshine a răspuns (pentru andreea022):

Ma scuzi, am citit repede.Da poate ajunge psiholog chiar daca are diabet.

| Axy0212 a răspuns:

Nu vad de ce nu