| Densia03 a întrebat:

Buna seara, aveti idee cat costa asigurarea de sănătate pe lună? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suma de plată în contul CASS rezultă din aplicarea cotei de 10% la baza de calcul egală cu şase salarii minime brute pe economie, în vigoare în anul 2023. Salariul minim brut pe economie, în funcţie de care se stabileşte CASS pentru persoanele fără venituri, este de 3.000 de lei, conform HG 1.447 din 2022. Deci suma pe an este de 1800 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea de sănătate daca nu ești angajat, pensionar, elev, student sau nu ai venituri din profesii liberale sau dividende e de 1800lei pe an pentru 2023 adică 10% din pragul de 6 salarii minime.

| sierra1 a răspuns:

" Densia03: cat costa asigurarea de sănătate pe lună?"

Nu știu căt e pe lună dar pe pământ, treizeci de zile asigurarea de călătorie e, sub una sută, vezi și tu mai jos:

https://www.romania.axa/......calatorie/

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Ai incercat o gluma da nici măcar nu ai citit întrebarea.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Deh, nu toți sunt atât de... serioși

| Mosotti a răspuns:

Ptr cei fara venit, asig e 150 lei lunar, 1800 anual pe an 2023.