| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.Cand eram in clasa a4a am cazut de pe bicicleta si mi-am spart primi dinti din fata nu foarte tare si acum sunt clasa a8a si am hotarat sa merg la dentist. Ce o sa imi faca la dentist? O sa imi puna plomba si atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DoRu a răspuns:

O sa-ti dea jos dintii sparti si o sa-ti puna altii de blombat tii plombeaza numai daca ai carii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i adevarat, Dorule. Daca sunt doar ciobiti si au radacina intreaga, nu-i da nimeni jos. Ii pileste putin - foarte, foarte putin - si lipeste de ei bucatele noi cat sa le dea forma initiala. Daca in 4 ani nu s-au stricat - probabil ca nu au nimic. Andreutzu, daca dai de vreun dentinst prost care vrea sa ti-i scoata, sa pleci si sa cauti altul mai priceput. O data scosi dintii si inlocuiti cu totul or sa iti faca probleme toata viata.