| anonim_4396 a întrebat:

BUNA SEARA, ce diferenta este intre penicilina sodica si penicilina potasica si care este mai eficienta in infectia cu steptococ in afara de moldamin? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Ca eficacitate, nu exista diferente.
Penicilina sodica, insa, doare mai putin si costa mai mult comparativ cu penicilina potasica.In acelasi timp, penicilina potasica administrata in doze mari pe cale intravenoasa poate produce stop cardiac.
La fel ca si in cazul injectiilor cu Moldamin, pot aparea flegmoane, flebite sau abcese in cazul in care persoana care face injectia este mai nepriceputa sau nu isi da interesul.