| anonim_4396 a întrebat:

BUNA SEARA, cati ml de xilina de concentratie 1% sau 2% se pot adauga in seringa dupa prepararea solutiei la administrarea intramusculara la penicilina sodica 1000000 ui sau penicilina potasica 1000000 ui? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Xilina reduce drastic efectul antibioticului si nu se mai foloseste in combinatie cu antibioticul.

| Wr3nch a răspuns:

Recomand RoMedic pentru intrebari de gen, acolo chair gasesti doctori,

| Floridori a răspuns:

La fel ca si in cazul celorlalte antibiotice.
1ml de xilina 2% sau 2ml de xilina 1%.

| StrongHeart a răspuns:

Da