| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara! Ce recomandați sirop de curmale sau pudră de curmale? Care ar fi mai sănătoasă din astea 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Curmalele consumate asa cum sunt ele.

| relian a răspuns:

De unde sa stim noi care este comestibila si care nu-i? Aia tu trebuie sa citesti ce scrie pe ambalaj, sigur daca e necomestibila scrie ca nu se maninca, ca se da la soareci laughing

Daca ambele nu-s comestible, atunci nu baga in gura, eu asa zic.Nici una nu-i sanatoasa, mai ales daca spui ca una din ele n-ar fi sanatoasa.
Dar oare si mincare poate fi bolnava sau sanatoasa? Mai stii, o avea si mincarea nevoi, boli, laughing

| Adinutzzaa explică (pentru relian):

Și până la urmă ai vrut să dai un răspuns inteligent sau cum? laughing
Dacă știi la ce mă refer, dai un răspuns, nu bați câmpii cu teorii din astea.

| relian a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Am vrut sa iti atrag atentia ca alimentele la vinzare is sanatoase, ca de nu erau nu le mai vindeau aia pe post de alimente.

Intrebarea ta suna aiurea, asta sa fiu mai direct, e prost formulata. Daca nu bagai chestia aia cu sanatoasa ce era? Sa inteleg, daca ceva este praf ar fi nesatos, daca e lichid merge sau cum?
O data ce ai acelasi material, doar ca difera forma sub care il gasesti, nu vad cum ar putea sa fie sanatos sau nesantos.

Nu bat cimpii deloc, incerc sa te invat sa te exprimi sanatos laughing
Nu stiu la ce anume te referi, sincer, deja is depasit laughing Daca ar fi fost vorba de 2 produse diferite, ai fi putut spune ca unu e mai bun ca altul, dar asa ce sa zic.

Ce pot sa spun, ori sa banui, fiecare se foloseste la anumite preparate, deci ambele is sanatoase, pentru ca la baza is acelasi material, adica curmoale laughing era bun de era mai tare.

Vad cineva spune ca pudra ar fi mai buna, siropu ar contine mai mult zahar.Nu stiu daca o fi asa, dar si de ar fi, tot nu poti sa spui ca unu e sanatos si altul nesatos.Curmalele din comert, alea uscate, contin si alea zahar adaugat, asta ca idee, deci si pudra si siropul ar putea contine zahar adaugat, care e tot zahar obtinut tot din plante, nu face omu zahar, nu sintem capabili de asa ceva, ori nu merita.

Zaharul este un aliment, este sanatos.Fructele ca si curmalele contine zahar natural, nu poti veni sa spui ca is nesatoase.
Sincer is depasit, nu stiu ce ai vrut sa intrebi laughing banui c a nici tu nu prea esti sigura acum, ce anume voiai sa stii.
Poate e bine sa reformulezi intrebarea, desi si daca ai intreba ce e mai bine sa folosesc pentru stiu si eu ce prajitura, daca la aia se pune sirop, nu ai cum sa pui pudra, zic si eu, nu ma pricep la prajituri.

| Adinutzzaa explică (pentru relian):

E o diferență între alimente. O spun altfel atunci dacă nu este pe înțelesul tău: benefice pentru organism, care nu te îngrașă de exemplu și care nu te balonează și care nu sunt benefice pentru organism cum ar fi glutenul care unor persoane le face destul de mult rău.

| Adinutzzaa explică (pentru relian):

Cine te-a mințit ca zahărul din comerț este atât de benefic pentru organism? Da, dacă îl consumi în cantități minime, e ok, însă dacă îl consumi în fiecare zi în cafea/ ceai orice în care ai nevoie de zahărul din comerț, te asigur eu ca nu este sănătos deloc. De aceea vreau să renunț la el și să îl înlocuiesc cu unul cu un indice glicemic și caloric mai mic pentru ca zahărul din comerț este exagerat ca și indice glicemic si caloric de unde nu este benefic pentru organism.

| relian a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Ma asiguri tu, e bun, daca ma asiguri, Asa si apa daca bei multa poti sa mori, asta daca nu stiai, te asigur eu de asta.
Poti sa spui de apa ca e nesanatoasa? Asa orice este nesatos daca consumi exagerat.
Zharul; din comert este uscat, aia e tot, nu are apa in el, poti spune ca e ste concetrat.Este asa sa ocupe spatiu mai mic, sa nu tii in casa saci cu zahar sau butoaie cu miere tii o punga numa.

Inlocuiesti zaharul cu altceva, adica cu ce anume? Indiferent ce faci, la fel se va intampla, daca consumi cantitati mari, tot rau va fi.
Zharul folosit zilnic in cafea si ceai este f sanatos, daca pui cit trebui, iar daca nu ai masura, aia nu face un produs nesatos laughing

Asa ca nu ai tu ce sa imi spui mie. Daca bei apa foarte multa si zile la rind, la un mom dat organismul nu o mai poate elimina si dai coltu.
Cum am spus si sa stai treaz e nesatos, la un mom dat mori laughing asa ca nu stiu ce vrei sa spui cu intrebarea aia a ta.

| relian a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Tot nu esti clara laughing benefice pentru organism is toate, daca le consumi in cantitati cit cere organismul. Ca idee, fara zahar viata dispare, nu poate exista, banui ca asta nu stiai.Zaharul este ca si benzina pentru masina, nu ai benzina masina e moarta, asa si viata, zaharul este combustibilul ce are nevoie viata.

Chestia aia ce spui tu, ce te baloneaza sau ce iti mai face, aia ceva general, daca te baloneaza pe tine, trebuie sa baloneaza pe oricine laughing asa ca nu are cum sa stie cineva ce te baloneaza pe tine, sau la ce esti tu alergica.
Normal, oamenii nu aer trebuie sa fie alergici la nimic, nici sa se baloneze daca maninca ceva ce au mai consumat si initial totu era in regula.

Ce spui tu, tine de cit de sanatos este un om, sau ce lipsuri are, ori afectiuni.
Deci ai fi putut intreba ceva genul : ma baloneaza produsele pe baza de curmoale laughing care ar fi mai bun sa folosesc, sirop sau pudra? Dar si aici raspunsul ar fi fost, nici unul laughing

Daca ai fi formulat, ma baloneaza siropu de curmale, ce ar fi bun sa folosesc, pudra, sau sirop, deja stiai ce te baloneaza, raspunsu nu siar mai fi avut locu pe aici laughing

Cum o dai nu prea se potriveste, formularea este f defectuoasa, nu stiu cine ar putea sa pricepa ceva.

Pudra este mai concentrata, deci ocupa mai putin spatiu decat siropu.Doar ca la pudra trebuie sa mai faci ceva, sa o dizolvi, de aia unia folosesc sirop, sa nu mai faca o munca in plus laughing

Asa ca pana la urma ce ai vrut sa intrebi mai exact? Pudra sau sirop e tot dracu ala, exact ca zaharul si mierea de albine, singura diferenta, una contine mai multa apa ca cealalta.

Sa faci un ceai dulce sa zic, ca veni vorba de ceai, daca folosesti zahar, pui 1 lingurita, dam un exemplu, daca pui tot o lingurita de miere, e ca si cum nu ai pus nimic happy sa ajungi la acelasi indice ce spuneai tu, trebuie sa pui 5-10 linguri de miere.

Cam despre asta este vorba.Asa si cu pudra si siropul ala, cred, ori banui ca se foloseste fiecare pentru altceva, pudra sa pui pe deasupra unui produs, siropul poate la altceva, sa intre in compozitie.

Dar ca si sanatoase, ambele is la fel.

Nu incurca CANTITATEA consumata cu produsl consumat, cum am spus orice maninci in exces dauneaza, apa de bei multa, te omoara laughing.
Te ingrasi ca maninci mai mult decat are nevoie organismul, aia e tot, simplu ca buna ziua.
Orice bagi in gura se numeste mincare, asta ca idee.Maninci un fruct, iei o amandina, laughing maninci o nuca, astea oamenii nu le considera mincare, dar de fapt conteaza enorm, e tot mincare.Nu e maincarea aia ce zic oamenii, 7 meze pe zi, laughing dar tot aliment este, se depune slanina, ca vine acu craciunu si oamenii cum nu mai au porci, au facut ei slanina sa aiba pe perioada asta de sarbatori laughing

Si eu am ceva slanina, nu multa, a mea e asa mai subtirica laughing e si cu carnita, de aia buna rau laughing mai ales aia de pe la spate, pe burta, aia e osinza curata laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Cred ca pudra. Siropul are zahar adaugat.